De trots van Istanbul is de Aya Sofya maar kom daar maar eens snel achter. Ik mocht dus de enorme stortvloed van data met TRIMVEC analyseren. Een aantal punten was sowieso niet goed, omdat er te weinig satellieten zichtbaar waren. Soms was ook maar een gedeelte van het gemeten gedeelte te gebruiken, omdat het een niet te bepalen aantal cycle-slips bevatte. Er bleef een netwerk over van 11 punten wat na vereffening voldoende precies bleek. De precisie van de coördinaten was goed genoeg voor deformatiedoeleinden zoals hier. De precisie van het bepalen van de coördinaten was maximaal 4 mm, waarbij de z-coördinaat het slechtst bepaald was. In de laatste 2 weken heb ik aldaar het verslag van de stage in het Engels gemaakt. Hoe leven geo's in Turkije? Geodesie is net zoals in Nederland een klein wereldje. In Turkije kun je echter aan 3 universiteiten geodesie studeren. De Yildiz Technical University waar ik zolang verbleef kent ongeveer 500 geodesiestudenten met maar 30 werkende mensen. De druk op deze mensen is dan ook erg groot. Zij moeten zowel onderzoek verrichten (voor promotie) als les geven en studenten begeleiden. Los daarvan vallen de Turkse studenten voor het minste of geringste ontzettend vaak hun begeleiders lastig. Zelfs ik werd gevraagd in het Turks om informatie, maar ik kende natuurlijk geen Turks. De mensen met wie ik werkte op de Universiteit waren erg vriendelijk en gastvrij. Ook al verdienen ze erg weinig; ze zijn niet te beroerd je een uitgebreid gastmaal voor te zetten of je mee uit te nemen. Het Geodesie wereldwijd 280

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 301