uitbraken en de vermogende mensen uit de stad voor enige tijd een paar heuveltjes verder gingen wonen. Ik werkte in Kirkwood aan een database ter ondersteuning van een herin richtingsproject in Meacham Park. Meacham Park is een woonwijk die in 1989 geannexeerd is door Kirkwood. Daarvoor was het nog geen onderdeel van een gemeente. Dat klinkt een beetje vreemd voor iemand die gewend is aan de Nederlandse situatie, maar in de V.S. is lang niet de gehele oppervlakte van het land onderdeel van een gemeente. Grond wordt pas onderdeel van een gemeente als de mensen die er wonen besluiten zich te verenigen in een zelf te stichten gemeente, of zich aan te sluiten bij een reeds bestaande gemeente. Hoort grond niet bij een gemeente, dan ligt de primaire verantwoordelijkheid voor het ruimtelijk beleid en de orde en veiligheid bij de county. Doordat iedereen die dat wil een gemeente kan beginnen, vind je in St.Louis County, de county waar ook Kirkwood deel van uitmaakt, negentig gemeentes, waarvan er één maar elf inwoners heeft terwijl een ander slechts een oppervlakte heeft van 4,5 hectare. Kansas City, de andere grote stad in Missouri, groeit voortdurend en heeft inmiddels de meeste gemeentes in haar metropolitan area gean nexeerd. Echter, van St.Louis zijn de gemeentegrenzen vastgelegd in de grondwet van Missouri, waardoor de stad zich niet kan uitbreiden. Zo wordt de stedelijke regio alleen maar complexer. De black neighbourhood Meacham Park nu, de woonwijk waar een groot project op stapel stond, had tot enkele jaren geleden niet tot een gemeente behoord. Hierdoor golden er minder belastingen en was het dus goedkoop wonen. Hier tegenover stond dat het niveau van de service van instanties als de politie en op gebieden als de rioleringen veel lager lag. Zo was het uitgegroeid tot een woonwijk voor mensen met een heel laag inkomen. Inmiddels waren Geodesie wereldwijd 284

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 305