al meer dan de helft van de huizen verlaten of zelfs verdwenen, terwijl de huizen die bewoond werden veelal in slechte staat verkeerden. Dit stond in schril contrast met de rest van Kirkwood, waar voornamelijk mim opgezette houten villa's te vinden waren. Het meest nog is de tegenstelling tussen de twee stukken Kirkwood aan te duiden als die tussen een black neighbourhood enerzijds en een welgestelde blanke, tamelijk conservatie- ve suburb anderzijds. Pand in een welgestelde blanke, tamelijk conservatieve suburb Meacham Park ligt aan het kruispunt van de interstate door Kirkwood (vergelijkbaar met een grote provinciale weg) en een grote snelweg naar St.Louis. Het vormde zo de ideale locatie voor een groot winkelcentrum, en aangezien de salestax naar de gemeente gaat, was dit voor Kirkwood erg interessant. Het vormde echter ook de unieke gelegenheid iets te doen aan de belabberde toestand van de woonwijk. In Missouri kennen ze namelijk, evenals in dertig andere staten, een financieringsvorm die het mogelijk maakt een groot commercieel project te laten mee betalen aan de verbetering van de buurt waann het gerealiseerd is: tax increment financing. Het gaat er van uit dat op het moment dat het project begint de geldstroom van belastingen uit de wijk wordt bevroren richting de ontvangers van de belastingen (gemeente, schooldistrict, county e.d.) maar met richting betalers. Als het project slaagt, zal er veel meer belasting geïnd worden aan bijvoorbeeld salestax. Het geld dat meer wordt geïnd dan voor het project startte het geval was, wor t in een pot gestopt waaruit buurtgerichte voorzieningen als nieuwe bestrating en een buurthuis betaald kunnen worden. Ook de herhuisvesting van wijkbewoners die moeten verhuizen wordt uit deze pot betaald. In dit geval betekende dat dat voor elke wijkbewo ner een nieuw huis gebouwd kon worden in de wijk. Mijn taak was het dus om een database op te zetten waarin gegevens moesten worden Stages over de grenzen 285

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 306