opgeslagen over mensen (wie woont waar en hoe lang al, en wat zijn zijn/haar wensen in geval van verhuizing?) en over percelen (waar ligt perceelnummer x, staat er bebouwing op en in welke staat verkeert deze?). Leuk was vooral het leggen van relaties van eigendom en samenleving. Hierin konden zich erg ingewikkelde situaties voordoen: meneer A is getrouwd met mevrouw B, zij huren samen een huis op perceel C, maar hij bezit samen met haar perceel D en zij bezit samen met haar zus perceel E en F. Ik heb gebruik gemaakt van FoxPro, een zusje van DBase. Naast mijn werk achter de computer heb ik veel mogen rondneuzen bij de gang van zaken rondom het project, en als ik zeg dat dat interessant was dan is dat een understatement. Het opvallendste was natuurlijk de rol van de blank-zwart problematiek. Een gemeente heeft in de stadsinrichting al vaak te maken met veel emotionele reacties van buurtbewo ners, maar dit keer vonden ten eerste die reacties vaak hun oorsprong in ernstige misstan den die vijftig jaar geleden speelden. Ten tweede traden een boel buitenstaanders ten tonele om te ageren tegen het schrikbeeld van de rijke blanken die een groep zwarten laat plaats maken voor een rijtje winkels. Hiernaast speelden de onderhandelingen tussen de gemeente Kirkwood en de projectontwikkelaar die het project zou gaan realiseren. Hier ging het om vragen als: hoe voorkomt de gemeente dat de projectontwikkelaar bij een failliet een half gesloopte woonwijk achterlaat? En wat voor afspraken worden er gemaakte over data van oplevering en hoe maken we deze afspraken hard? Als derde ge sprekspartner voor de ambtenaren waren daar de gemeenteraadsleden die uiteindelijk zouden bepalen of het project überhaupt wel door zou gaan. In Kirkwood bestond de gemeenteraad uit zes leden, waarvan er om de twee jaar drie worden gekozen. Kandidaten dingen allemaal mee op persoonlijke titel (de drie die de meeste stemmen krijgen, worden gekozen) wat ook inhoudt dat elk lid op het hele terrein van gemeentelijk beleid verantwoording schuldig is aan de kiezers. In Kirkwood zit de burgemeester de vergaderingen van de gemeenteraad voor (en heeft ook een stem) en wordt ook eens in de vier jaar gekozen. Alle zes gemeenteraadsleden willen in persoonlij ke gesprekken één voor één uitgebreid uitgelegd krijgen waarom dit project zo goed is en alle zes komen ze dan met voorwaarden en bezwaren. Zit er dan nog eentje tussen die binnenkort burgemeester wil worden en daarom het per sé oneens wil zijn met de huidige burgemeester dan is het belangrijk rustig te blijven. Terug in Nederland Ik was erg blij weer terug te zijn in Nederland omdat ik Nederland een fijn land vind omdat hier de meeste van mijn vrienden en mijn familieleden wonen. Ik heb in dit stukje niet echt gesproken over de mensen in Amerika, maar die vormen natuurlijk ook een belangrijk onderdeel van de ervaring. Waarschijnlijk zijn vooral zij het die je laten merken hoe waardevol het is eens een tijdje uit je vertrouwde omgeving te stappen en je even volledig mee te draaien in een totaal andere cultuur. Ik ben dan ook erg blij dat ik deze mogelijkheid heb aangegrepen. Doe het ook eens, het opent je ogen niet alleen voor je vakgebied, maar ook voor je vrienden en voor je zelf. Geodesie wereldwijd 286

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 307