STAGE IN HANOI Margot Rijksen en Rineke Genuït Voorbereiding Indrukken Eten met stokjes Toestemming met rode stempels Nguyên Thanh Tü Ancient Quarter, de oude binnenstad Mr. Khuê, vertaler bij de interviews Voorbereiding "Een stage in het buitenland" dat leek ons wel wat in februari 1993. Maar ja, waar ga je naar toe en hoe pak je het aan? De faculteit der Civiele Techniek had al ervaring met geodeten in interfacultaire stageprojecten. Vietnam was niet het land van onze eerste keuze, maar na lang zoeken was het wel een uitdaging. Een groep studenten van Civiele Techniek en Bouwkunde kwamen terug van hun stageopdracht in Hanoi en deden hun aanbevelingen in de richting van wetgeving bij renovatie van de oude binnenstad van Hanoi. Ze hadden een inventariserend onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de lange, smalle en overbevolkte huizen, naar bestaande plannen om te renoveren en naar het behoud van de culturele waarde van de oude binnenstad. Door hun enthousiaste verhalen en de aanknopingspunten die zij ons gaven, konden wij ons goed voorbereiden. Alles lag klaar: literatuuronderzoek, dictaten, malariapillen, korte broeken, etcmaar waar blijft de officiële uitnodiging die nodig is voor het visum? We belden naar Vietnam en naar de ambassade in Brussel, waar we al bekenden waren geworden voor Mr. Kham, maar het maakte niets uit. Het was Tet, Vietnamees nieuwjaarsfeest eind januari. Heel Vietnam vierde feest en alles lag plat. Eindelijk, na maanden van bellen en faxen, konden we ons visum ophalen in Brussel, 2 dagen voor vertrek. We keken onze ogen uit op de ambassade: "waar is de balie? bij wie moeten we ons melden?" Iedereen liep door elkaar in een kleine ruimte, dat op een woonkamer leek. Andere bezoekers gebaarden ons te gaan zitten. Veel later in Vietnam zouden we deze sfeer van ongedwongenheid en chaos pas kunnen plaatsen. Indrukken Aangekomen in Vietnam, bleven we ons steeds verbazen iedere dag: het leven van alle dag op straat, een andere cultuur; zoveel nieuwe indrukken, er ging een wereld voor ons Stages over de grenzen

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 308