STAGE ZWEDEN Janet Kuiper en Kirsten van Rijen. In de zomer van 1994 hebben wij 3 maanden stage gelopen aan de Kungl Techniska Högskolan, de Technische Universiteit van Stockholm. Onze begeleider, Thomas Kalbro, was de eerste twee weken van onze stage niet in Zweden. Maar professor Hans Mattson zou ons zolang opvangen. Stage-opdracht Op onze eerste werkdag bleek de deur van de verdieping op slot te zijn. Een portier van het gebouw was niet te vinden, dus probeerden we de eerste deur die open stond. Zonder ook maar aan een vraag toe te komen, snauwde een der twee aanwezige jongens ons af: "You have nothing to do here in this room, we are just working". Gelukkig zijn niet alle Zweden zo en hielp een vriendelijke man ons de verdieping op. We kregen een eigen kamer toegewezen. Het was onze bedoeling om in Zweden te kijken naar de Lagen om Exploateringssamver- kan (ESL), een wet die de mogelijkheid leek te bieden tot stedelijke herverkaveling op wettelijke basis in stadsvernieuwingsprojecten. In Nederland is er al geruime tijd discussie over het al dan niet invoeren van een wet op de stedelijke herverkaveling. Tot nu toe is herverkaveling op wettelijke basis alleen in landelijke gebieden mogelijk. Helaas bleek al vrij gauw dat stadsvernieuwing een onbekend fenomeen in Zweden is. Iedereen onder houdt zijn eigen huis. Eigenaren kunnen hiervoor flinke subsidies krijgen. Stadsvernieu wing opgezet door de gemeente zoals men dat in Nederland kent, kent men niet in Zweden. Wat nu? Professor Mattson was ook al naar het buitenland vertrokken, dus hij kon ons ook niet helpen. Met behulp van ESL is het wel mogelijk een soort stedelijke herverkaveling toe te passen. Deze mogelijkheid wordt veelal gebruikt in gebieden waar overwegend vakantiehuizen staan. De eigenaren van deze dunbevolkte gebieden willen het gebied ontwikkelen en gebruiken daarbij stedelijke herverkaveling, die mogelijk is met ESL. Wij besloten te gaan bekijken wat deze wet precies inhield en wat er zou gebeuren als we deze wet zouden toepassen op een stadsvernieuwingsproject in Nederland. Als proefproject hiervoor kozen we de Folkingestraat in Groningen, omdat hier al eens een stedelijke herverkave ling op vrijwillige basis had plaatsgevonden. Door het vergelijken van de wettelijke en de vrijwillige methode hoopten we een goed inzicht in de voor- en nadelen van ESL in een Nederlandse situatie te krijgen. In Zweden vindt ruimtelijke ordening plaats onder de Plan- och bygglagen die in 1987 in werking trad. In dat zelfde jaar trad ook ESL in werking. Deze laatste wet wordt gebruikt om gebieden die in handen zijn van particulieren, gezamenlijk tot ontwikkeling te Geodesie wereldwijd 294

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 315