Het kerkje in Kiruna In het weekend van 1 oktober zijn we naar Kiruna geweest. Dit ligt zo'n 140 kilometer boven de poolcirkel in Lappland. Onderweg in de trein was goed te zien wat de belang rijkste factor in de economie in Zweden is: de bosbouw. Hoe noordelijker je kwam hoe minder loofbomen en in Kiruna zag je eigenlijk alleen nog berken en naaldbomen. We sliepen in de jeugdherberg die eigenlijk dicht was, maar speciaal voor ons wel open ging. Kiruna zelf is een mijnstadje en dus ook niet de meest mooie stad. In de omgeving lag echter ook het Lappendorpje Jukkasjarvi. Hier staat een lief houten kerkje en er is ook een museum over het leven en de gebruiken van de Lappen. Dit was eigenlijk dicht, maar een rondleiding was geen probleem. Ook zijn we nog naar "Lantmateriet-kartor" in Kiruna geweest, een soort Kadaster. Iedere gemeente heeft een eigen kantoor. De gemeente Kiruna is ongeveer drie keer zo groot als Nederland en heeft slechts 26.500 inwoners. Doordat deze gemeente zo noordelijk ligt, kan men slechts een paar maanden per jaar metingen doen. Het grootste deel van het jaar is de hele omgeving namelijk bedekt met een dikke laag sneeuw, waardoor geen grenzen meer te onderscheiden zijn. In verband hiermee zoekt het "kadaster" andere werkzaamhe den voor de rest van het jaar. Zo heeft men de Baltische staten geholpen kaarten van hun eigen land te maken en maakte men de Braillekaarten voor de Olympische Spelen voor gehandicapten in Lillehammer. Geodesie wereldwijd 296

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 317