Allereerst kregen we een korte inleiding over het AWI in het algemeen en het geodetisch onderzoek bij het AWI in het bijzonder. Het AWI beschikt over een onderzoeksschip de "Polarstern"De tweede lezing ging over satelliet-altimetrie. Deze methode wordt gebruikt om te bepalen of de ijskappen op de polen smelten, dan wel aangroeien. Over de resultaten van sonar-metingen in de poolgebieden ging het in de derde lezing. Na een zeer ondefinieerbare lunch keerden we terug in de hoorzaal waar we nog een lezing voorgeschoteld kregen. Deze ging over de kaartproduktie bij het AWI. Na afloop van de lezingen werden we rondgeleid door het gebouw. Met name de opgezette dieren maakten bij de vrouwelijke deelnemers nogal wat los en er werd dan ook flink gefotografeerd. Als grote verrassing mochten we bezoek brengen aan de "Polar stern" die slechts zeer tijdelijk in zijn thuishaven lag voor onderhoud en preparatie voor een nieuwe reis. Het feit dat er aan boord zelfs een zwembad met basketbal-unit aanwezig was, bracht menigeen in vervoering. Met de bus ging het vervolgens naar Zeven. Een tocht met veel gezang en evenredige hoeveelheden bier. De jeugdherberg was echt Duits. Zeer streng! De vrouw des huizes trok het gedrag van ons Delftenaren niet zo. Ze kon er niet tegen dat we liepen te schreeuwen in de gangen, dat we door de ramen naar buiten gingen en bloempotten omgooiden. Ze dreigde met Polizei en bleef maar roepen dat ze 'so etwas nie erlebt hat'. Nein, nicht mehr in meiner Jugendherberge. Dinsdag 'Mevrouw jeugdherberg' had goed de pest in over ons gedrag van de vorige avond en plaatste ons op de zwarte lijst. Terugkomen mocht dus niet meer. Na de excursie kreeg de commissie nog een rekening gepresenteerd voor de schade die we hadden toegebracht. De excursie ging verder. In Hamburg brachten we een bezoek aan het Bundesamt für Seeschiffahrt und Hydrographie. De dingen die we te horen kregen toonden veel overeen komsten met de excursie van maandag, maar de andere invalshoek en het enthousiasme van de sprekers zorgden er voor dat bijna alle deelnemers hun aandacht niet verloren. De eerste lezing over het karteren van de zeebodem, de tweede lezing over een zee-informa tiesysteem "Nauthis". De lunch was dit keer van goede kwaliteit en wel definieerbaar. Iedereen smikkelde en smulde tot z'n buikje rond was. In de middag brachten we een bezoek aan DESY, een deeltjesversneller. We kregen een natuurkundig getinte inleiding over atoomkernen, positrons en megajoules. Vervolgens werd ons iets verteld over de geodetische afdeling van DESY. Deze afdeling heeft onder andere tot taak om te bepalen hoe de elektromagneten geplaatst moeten worden om de deeltjes in hun baan te houden. Dit moet natuurlijk met een zeer hoge nauwkeurigheid gedaan worden. Na de lezingen kregen we een rondleiding en maakten we kennis met de broer van Mr. Bean die trouwens ook veel weg had van een freggle. De overnachting vond plaats in Malente, een kuuroord, maar bovenal een 'leuk dorp'. We sliepen met z'n allen in een uit de kluiten gewassen vakantiebungalow, die snel werd omgetoverd tot een heuse studentenflat. Krakeelhof goes Germanydat was het. Gejatte vlaggen en knipperlichten, flessen port en blikjes rum-cola, boterbriefjes en strippoker, gordijnen en tandpasta, het was er allemaal. Wat een zooi. Woensdag Vandaag zou het gaan gebeuren: naar Denemarken! Het vertrek was vroeg maar het enthousiasme bij de deelnemers des te groter. Op de boot konden we immers tax-free Snellius 357

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 377