shoppen. En hoe! Apfelkorn, Stroh-rum, Port en meer van dat vonden gretig aftrek. Na een overtocht van ruim een uur zetten we weer voet aan land en gingen op weg naar Kopenhagen. Vol goede moed arriveerden we bij Kampsax Geoplaneen typisch sectie drie bedrijf zoals we dat wel kennen. Een aantal zeer humoristische, gemotiveerde en vooral chauvinistische sprekers deden hun verhaal. De lezingen hadden af en toe meer weg van een one-man show dan van een technisch praatje. Na de lezingen volgde een rondleiding in een aantal kleine groepjes. We maakten kennis met de verschillende afdelingen van het bedrijf en natuurlijk was er ook een Planicomp van Zeiss. Waar hebben ze die niet vraag je je af. De jeugdherberg bleek Europa's grootste te zijn. Hij was dan ook goed beveiligd met camera's en zo. We kregen eerst een preek van een Deense miep die ons vertelde dat we geen herrie mochten schoppen en vooral geen alcohol op de kamers mochten hebben. Na deze zalvende woorden verkocht de commissie bier aan de bus. In de stad kopen kon namelijk wel eens erg duur zijn. Kopenhagen-centrum was best gezellig. Er waren veel politiemensjes, Hari Krisjna's en zwervers die in de goot pisten. Tivoli was sfeervol verlicht en sommige excursiegangers vonden dat zo mooi dat ze zich afvroegen of ze dit wel echt meemaakten. In de herberg ging het feest gewoon door. In het kader van de Europese eenwording werd er heftig geïntegreerd met de aanwezige Italianen. Diegenen die daar geen zin in hadden deden creatief met fles en kurk. Donderdag Na de eerste nacht in onze Deense jeugdherberg goed te hebben doorstaan, mochten wij nu een Deens ontbijt proeven. Bijna Nederlands, alleen de kaas kwam van een rol. Dit in de maag hebbende, gingen we naar de langste excursie van de week: Kort-Og Matrikel Styrelsen (KMS). Al gauw bleek dat ook de Denen wel koffie lusten, we kregen namelijk na enkele snelle sheets al leut met gebak aangeboden. Deze sheets gingen over de structuur van KMS. Het KMS is opgebouwd uit drie verschillende geodetische organisaties. Dit zijn het Geodaetisk instituut, dit houdt zich bezig met landmeetkundig, fysisch en seismologisch onderzoek, dan het Deense kadaster, op het verschil met het Nederlandse kadaster wordt later nog teruggekomen en als laatste is er dan de Hydrografische Dienst, die is verantwoordelijk voor de hydografische kaarten van de Deense wateren, waaronder dus ook de wateren van de Faroe-eilanden en Groenland vallen. Hierna kregen wij een lezing over het altimetrie-onderzoek van het KMS. Doordat de Denen 'semi-eigenaren' van Groenland zijn hebben zij belang in altimetrie onderzoek in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Vervolgens kregen we een heldere speech over het meten op de verschrikkelijk grote ijsschots Groenland. Vooral het doen van zwaartekrachtmetingen kwam hier zeer duidelijk en fotorijk aan de orde. De eerste middaglezing was over het Deense kadaster. Het belangrijkste verschil met Nederland was het feit dat de Deense landmeter los van het kadaster werkt en door iemand die dat wil wordt ingehuurd. Vervolgens zal het KMS zijn metingen opnemen in de kadastrale kaart. Sinds 1986 is een groot deel van het Deense bestand digitaal en kan men zo'n veertig jaar terug zoeken in het systeem. De tweede middaglezing ging over kadastrale kaarten en de historie hiervan. Heel mooie Geodesie wereldwijd 358

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 378