Technische ontwikkelingen meerduidigheden zijn sterk gedecorreleerd en veel preciezer dan de oorspronkelijke meerduidigheden. Figuur 7 laat een uit het tijdschrift GPS-World overgenomen twee dimensionaal voorbeeld van de stapsgewijze decorrelatie zien. Praktische voorbeelden van de met de methode bereikte resultaten kan men vinden in [de Jonge en Tiberius, 1994], [Goad en Yang, 1994] en [Teunissen, 1994]. Fig.7. Een twee-dimensionaal voorbeeld van de stapsgewijze decorrelatie van de geheeltallige fasemeerduidigheden [Teunissen e.a., 1995] Het valideren van de fasemeerduidigheden Als resultaat van de Lambda-methode worden de geheeltallige kleinste-kwadraten schattingen van de fasemeerduidigheden verkregen. Maar dan zijn we er nog niet, want hoe is het gesteld met de kwaliteit van deze oplossing? Met het stellen van deze vraag zijn we dan ook bij het validatieprobleem aangekomen. In de standaard vereffenings- en toetsingstheorie zijn we gewend - tenminste als we van normaal verdeelde waarnemings grootheden mogen uitgaan - om de kwaliteit van de oplossing te beoordelen op basis van de eerste twee momenten van de schatters. Het eerste moment (de mathematische verwachting) is gekoppeld aan betrouwbaarheid en het tweede moment (de mathematische dispersie) is gekoppeld aan precisie. Willen we deze validatieopzet ook kunnen toepassen op de geheeltallige kleinste-kwadraten schatters van de fasemeerduidigheden, dan zullen we toch eerst de kansdichtheidsfunctie van deze schatters moeten kennen. En hier nu ligt nog steeds het probleem (zie ook de discussie in het Snellius Lustrumboek 1985-1990 [Teunissen, 1990a]); dat wil zeggen: een strenge beschrijving van de discrete kansdicht heidsfunctie van de fasemeerduidigheden ontbreekt nog steeds. Gelukkig is in de laatste paar jaren op het gebied van het valideren van de oplossing van de fasemeerduidigheden wel enige vooruitgang geboekt. Het ontbreken van de juiste verdelingen maakt een objectieve kwantificering van het vertrouwen dat gesteld kan worden in de geheeltallige kleinste-kwadraten oplossingen echter nog steeds onmogelijk. De validatieprocedure die nu in de praktijk wordt gebruikt en die redelijk tot goed blijkt te werken, kan in het kort als volgt worden beschreven. De validatie omvat twee toetsen: 25

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 48