RECHT OP VASTGOEDINFORMATIE prof.mr. J. de Jong en irM. Rietdijk Inleiding Netwerken om gegevens uit te wisselen lijken vandaag de dag de gewoonste zaak van de wereld. Wie een bericht wil sturen aan een collega aan de Harvard-University pakt niet langer pen en papier, maar neemt het toetsenbord en de muis ter hand en verstuurt een e- mailtje. Het gemak dient de mens: een minuut later heeft uw collega het bericht. Dat gaat een stuk sneller dan een brief, die minimaal een week onderweg is. Ook van de koppeling van gegevensbestanden kijkt niemand meer op. De koppeling van de bestanden van de Sociale Dienst aan die van de Belastingdienst is hiervan een voorbeeld. Ook de gegevens van de studiefinanciering worden door middel van een koppeling van bestanden gecontro leerd. Al deze ontwikkelingen hebben ook hun keerzijde. Zo komt de privacy door de technolo gische ontwikkelingen onder grote druk te staan. In zijn oratie haalt Kuitenbrouwer1 de toekomstfantasie van een aantal computerspecialisten uit Zweden aan. Deze toekomstfan tasie gaat ongeveer als volgt: Maar niet alleen de privacybescherming heeft door de technologische ontwikkelingen een nieuwe dimensie gekregen. Een producent van een gegevensbestand heeft meestal grote investeringen moeten doen om dit bestand op te zetten en bij te houden, en zal ook graag zijn inspanningen beschermd willen zien. Voor het computertijdperk kon zo'n bescher ming vrij eenvoudig worden vormgegeven met behulp van het auteursrecht. Het is echter nog maar de vraag of het auteursrecht in het digitale tijdperk nog wel soelaas biedt. Of zoals Dommering het zegt: "Het auteursrecht spoelt weg door het elektronisch vergiet"2. Technische ontwikkelingen Boekhouder Andersson tankt op de snelweg naar Stockholm en betaalt natuurlijk elektronisch. Ping, zegt de computer: in het bestand van zijn bedrijf staat hij genoteerd voor een cursus in Malmö. Andersson neemt in Stockholm een tweepersoonskamer in het Opera Hotel met een diner voor twee. In het systeem van onderling verbonden computers gaat een lampje branden: mevrouw Andersson is zojuist ter observatie opgenomen in het ziekenhuis van haar woonplaats. Nog zo'n signaal: boekhouder Andersson koopt een dure zijden blouse, maat 36. Ping, zegt de computer: de maat van mevrouw Andersson is 38. U begrijpt het al: na nog een paar van deze rondjes deelt de computer mee dat de kans 99,9% is dat boekhouder Andersson er een vriendinnetje op na houdt. F. Kuitenbrouwer - Wanneer computers koppelen, 1991 E.J. Dommering - Het auteursrecht spoelt weg door het elektronisch vergiet, Computer recht, 1994 31

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 54