Ontwikkelingen in de vastgoedinformatievoorziening Binnen de vastgoedinformatievoorziening heeft de uitwisseling van gegevens, de aanslui ting op verschillende netwerken en de koppeling van gegevensbestanden eveneens een grote vlucht genomen. Zo zijn de meeste notarissen en makelaars tegenwoordig aangeslo ten op het kadasternetwerk en kunnen op die manier direct de kadastrale registratie raadplegen. Veel van de adresgegevens in vastgoedbestanden worden niet meer afzonder lijk gemuteerd maar in de bestanden opgenomen door een koppeling aan de Gemeentelijke Basisadministratie Persoonsgegevens (GBA)4. Kaartmateriaal wordt veelal niet meer op papier aangeleverd, maar in de vorm van een digitaal bestand. Het zijn dit soort ontwik kelingen die vraagstukken als privacybescherming, auteursrecht, openbaarheid van gegevens en de uitwisseling daarvan ook voor de vastgoedinformatievoorziening in een nieuw licht plaatsen. Aan het einde van de jaren tachtig en het begin van de jaren negentig had het onderzoek aan de faculteit der Geodesie naar de bestuurlijk-juridische aspecten van de vastgoedin formatievoorziening, vooral betrekking op de registratieve aspecten van vastgoedinforma tie. In dit verband valt met name te wijzen op een aantal onderzoeksrapporten voor de Raad voor vastgoedinformatie (RAVI) over de registratie van publiekrechtelijke beperkin gen5 en over de registratie van bodemverontreiniging6. Onderzoek naar de registratieve aspecten van vastgoedinformatievoorziening vindt nog steeds plaats. Een voorbeeld hiervan is een lopend promotieonderzoek naar de gemeentelijke vastgoedinformatie voorziening, waarin ondermeer wordt ingegaan op registratieve aspecten. Daarnaast is echter de laatste jaren binnen het onderzoek aan de faculteit aandacht geschonken aan de hiervoor gesignaleerde vraagstukken als privacybescherming en auteursrecht en de specifieke knelpunten die deze oproepen voor de vastgoedinformatie voorziening. Omdat de definiëring van de knelpunten nog volop in beweging is, ging het hierbij vooral om verkennende onderzoeken. Alhoewel de eerste resultaten aangeven dat in de komende jaren nog veel onderzoek zal moeten plaatsvinden, willen wij in deze bijdrage graag een beeld schetsen van de huidige stand van zaken. Wij zullen ons daarbij beperken tot het vraagstuk van de privacybescherming, omdat ten aanzien van dit onderwerp het meeste onderzoek heeft plaatsgevonden. De bijdrage zal worden afgesloten met een aantal conclusies en een korte aanduiding van een aantal onderwerpen die de komende jaren aandacht behoeven. Technische ontwikkelingen M. Rietdijk - De koppeling tussen persoonsinformatie en vastgoedinformatie, 1993 Voorlopige raad voor vastgoedinformatie - de kenbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand (RAVI-rapport nummer 13); voorlopige raad voor vastgoedinformatie - wat niet weet maar toch deert (RAVI-rapport nummer 22) Raad voor vastgoedinformatie - naar een stelsel voor de registratie van bodemverontreini ging (RAVI-rapport nummer 30) 33

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 56