ring kan deze relatie steeds eenvoudiger zichtbaar worden gemaakt. Dat dit kan leiden tot privacy-inbreuken zal iedereen duidelijk zijn. Belangrijke vastgoedregistraties waarin persoonsgegevens zijn opgenomen bevinden zich behalve bij het Kadaster en gemeenten, ook bij provincies, waterschappen en nutsbedrij ven. Vastgoedregistraties bevinden zich overigens niet alleen bij overheden, maar ook bij private organisaties als woningbouwcorporaties, beleggers en makelaars. De kadastrale registratie en de openbare registers De privacybescherming rondom de registraties die door het Kadaster worden bijgehouden, neemt een speciale plaats in. De openbare registers en de kadastrale registratie zijn namelijk op grond van artikel 2 van de Wet Persoonsregistraties uitgezonderd van de werking van deze wet, omdat zij zelf bij wet (Burgerlijk Wetboek en Kadasterwet) zijn ingesteld en die wet ook wordt geacht met het privacyaspect van de geregistreerde gege vens rekening te houden. De Kadasterwet kent wel parallellen met de WPR. Ook in de Kadasterwet zijn er waarborgen voor de materiële kant van de privacy. Zo geeft de Kadasterwet aan welke gegevens in de registratie zijn opgenomen, welke gegevens in de akten staan die in de openbare registers zijn opgenomen en dat er kennisgevingen worden verstrekt bij opname, waartegen men bezwaar kan maken. De Kadasterwet heeft als uitgangspunt de openbaarheid van de in de openbare registers en kadastrale registratie opgenomen gegevens9. Dit principe is neergelegd in artikel 3 van de Kadasterwet en verder uitgewerkt in hoofdstuk 7 van die wet. Of zoals het wordt gezegd in de artikelen 99 en 102 van de Kadasterwet 'Desverlangd' verleent de bewaarder of de dienst 'inzage' in de openbare registers, de kadastrale registratie en kaarten en kunnen 'afschriften of uittreksels' worden verkregen. Deze openbaarheid is ingegeven door het belang van de rechtszekerheid van het rechtsverkeer in registergoederen en is stevig geworteld in de geschiedenis. Daarmee is het recht op privacy voor een deel opgeheven. Anders dan wordt verondersteld in de systematiek van de WPR kennen de openbare registers en de kadastrale registratie geen wettelijk of anderszins omschreven doel aan de hand waarvan de juistheid van een verstrekking kan worden getoetst. Inherent aan het bestaan van de openbare registers en de kadastrale registratie is de openbaarheid van de gegevens en de verstrekking daarvan aan derden. Zo is het dus mogelijk dat allerlei gegevens die onder de WPR als persoonsgegevens zouden worden gezien, volgens het Technische ontwikkelingen Voor de gemeente levert het veelal technisch geen enkel probleem op om aan tapijthandelaren de oppervlakte en indeling van onlangs verkochte huizen te leveren, zodat zij een 'passend' aanbod van tapijt kunnen doen8. Voor het Kadaster is het technisch geen enkel probleem om aan een relatiebu reau gegevens te leveren omtrent de vraag waar de laatste tijd huizen zijn verkocht van meer dan twee ton aan ongehuwde mannen van veertig jaar en ouder. 8 9 C. Remmers, in: Vastgoedregistraties en privacybescherming, 1993 J. de Jong - Vastgoedinformatie in het rechtsverkeer, 1991 35

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 58