van de deelverzameling. Onder dit laatste wordt verstaan een verzameling van in de kadastrale registratie opgenomen gegevens (per gebied) waarin sommige gegevenssoorten integraal zijn weggelaten. Het beleidsstandpunt van het Kadaster aangaande verstrekkingen houdt in dat het Kadaster individueel en massaal volgens de Kadasterwet geregistreerde gegevens verstrekt aan een ieder die daarom vraagt. Gebiedsgewijze informatie wordt hieronder mede begrepen. De verstrekking van massale output per gebied, zoals dat van oudsher gebruikelijk is, wordt door het Kadaster dan ook in overeenstemming geacht met de Kadasterwet. Selecties op bepaalde kenmerken waarin persoonsgegevens voorkomen worden aan particulieren slechts verstrekt op geanonimiseerd niveau; aan overheidsinstanties worden zij verstrekt voor zover dat nodig is voor de taakuitoefening van die instantie. Deelverzamelingen waarin persoonsgegevens zijn opgenomen worden aan particulieren slechts verstrekt indien de gegevenssoort die op verzoek wordt weggelaten van ondergeschikt belang is, zodat geen afbreuk wordt gedaan aan het begrip massale output. Aan overheidsinstanties worden deelverzamelingen wel verstrekt. Andere registraties van vastgoedinformatie Behalve door het Kadaster, worden ook talloze vastgoedregistraties gehouden door gemeenten, provincies, waterschappen en nutsbedrijven. Voor zover in deze registraties persoonsidentificerende gegevens voorkomen, zal daarop de WPR van toepassing zijn. Een probleem dat hierbij optreedt is de in de WPR centraal staande doelbinding, die zowel bij het aanleggen van de gegevensverzameling als bij de gegevensverstrekking een belangrijke rol speelt. Voor verschillende registraties hoeft deze doelbinding in het geheel geen problemen op te leveren. Zo kent een registratie die wordt opgezet voor het uitvoeren van de Bijstandswet een duidelijk doel. Hetzelfde geldt voor een registratie waarin de studieresultaten van studenten zijn opgenomen. Een sluitende doelformulering blijkt voor veel vastgoedregistraties bij gemeenten echter problemen op te leveren. Vaak dienen deze vastgoedregistraties immers een scala aan doelen, zoals het heffen van belastingen en het toekennen van subsidies. Iedere nieuwe afnemer binnen de gemeente kent weer nieuwe doelen. Daarnaast worden ook vaak gege vens aan het publiek verstrekt. Toch eist de WPR een duidelijke doelformulering voor iedere registratie. Een scherpe doelformulering die voldoende onderscheidend vermogen oplevert bij leveringen en daarnaast het openbare karakter van de registraties waarborgt, is nagenoeg onmogelijk. In de praktijk blijkt men hier dan ook niet echt uit te komen. Toch is deze problematiek van het grootste belang. Er kan namelijk geconstateerd worden dat er de laatste jaren sprake is van een groeiende vastgoedinformatiemarkt. De bij diverse overheden aanwezige vastgoedbestanden zijn interessant geworden voor marktpar tijen. Daarnaast doet zich bij de overheid een verschuiving voor naar meer markt-conform denken. Al snel dringt zich dan de vraag op hoe men zich moet opstellen bij het beschik baarstellen van informatie. Enerzijds moet, als overheid, groot belang gehecht worden aan het niet te veel toegankelijk maken van informatie. Deze is namelijk meestal in de eerste plaats voor het functioneren van de overheid verzameld. Anderzijds kan de informatie Geodesie wereldwijd 38

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 61