daarom altijd geweest de openbaarheid van deze registraties. In de tijd van papieren archieven leverde dit in het algemeen geen problemen op. Toch kan men zich afvragen in hoeverre deze doelstelling in dit digitale tijdperk is te handhaven. Alle informatie wordt namelijk aan iedereen verstrekt, onafhankelijk van wat er met de gegevens gebeurt. Er is met andere woorden nauwelijks een verband tussen het beoogde gebruik van de verstrek kingen aan de klant en het doel waarvoor de burger, vaak gedwongen, de gegevens aan de overheid beschikbaar stelde. Deze handelwijze mag dan thans in overeenstemming Zijn met de nationale wetgeving, in het licht van in ontwikkeling zijnde Europese regelingen lijkt in de toekomst wijziging van het nationaal recht in het verschiet te liggen. Aan de bescherming van de persoonlijke levenssfeer is de afgelopen jaren in het onder zoek veel aandacht geschonken. Sinds kort wordt ook binnen het onderwijs aan dergelijke vraagstukken besteed12. Behalve deze onderwerpen zijn er echter nog een aantal vraag stukken die aandacht behoeven. Daarbij kan ondermeer worden gedacht aan de bescher ming van vastgoedinformatie tegen ongeoorloofd gebruik, (vastgoed)informatieplichten voor overheden, de kostenverrekening bij de uitwisseling van vastgoedinformatie en het beginsel van openbaarheid van bestuur in relatie tot vastgoedinformatie. In de komende jaren zal in het onderzoek maar ook in het onderwijs aan deze onderwerpen aandacht worden geschonken. Een problematiek die daarbij afzonderlijke aandacht verdient is de toenemende commerci alisering van overheidsinformatie. Voor sommigen is deze commercialisering een punt van zorg, met name als de overheid exclusieve rechten wenst te verkrijgen op de informatie. Er zijn dan ook een aantal factoren die pleiten tegen exclusieve rechten voor de overheid op de exploitatie van informatie. Het recht op informatievrijheid, het recht op openbaarheid van bestuur en het principe dat de overheid er is voor iedereen zijn daarvan de belangrijkste. In de komende jaren zal nagegaan moeten worden in hoeverre deze problematiek van belang is voor de vastgoedinformatie. Recht op vastgoedinformatie is dan ook meer dan het recht om te beschikken over vastgoedinformatie. Recht op vastgoedinformatie is ook het beschermingsrecht tegen inbreuken op de persoonlijke levenssfeer dat rust op vastgoedinformatie. Twee voorbeel den van verschillende rechten binnen hetzelfde rechtsgebied: het vastgoedinformatierecht. Geodesie wereldwijd 12 J. de Jong, M. Rietdijk en J.A. Zevenbergen - Vastgoedinformatierecht, diktaat, 1994

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 63