Heel dicht bij komt ook de Erasmusbrug in Rotterdam. Weliswaar stammen de Kop van Zuid-plannen uit de jaren '80, maar de Erasmusbrug zelf, een onontbeerlijke verbindings schakel tussen Noord en Zuid, is toch op grond van die plannen zeer snel gerealiseerd. Nog een goed jaar en de Erasmusbrug gaat open; iets meer dan vijf jaar na de prijsvraag en zonder dat de hevige discussie over 30 miljoen meer of minder, de gang heeft kunnen vertragen. En toch toch verandert de stad voortdurend. In Rotterdam lijkt het wel of de hele binnenstad een bouwput geworden is (het Weena is net klaar; en het Plaza-winkelcentrum toont al tekenen van slijtage) en verrijzen er langs Coolsingel, Blaak, enz. steeds weer nieuwe torens, als 'neuzen' op de bestaande bebouwing. In Amsterdam zijn het vooral de randen waar de activiteit te zien is; het gebied rond het World Trade Centre, de toren bij het Amstelstation, het nieuwe stadion voor Ajax. In Utrecht ligt er een City-plan (maar de steedse ledematen blijken hier erg stram), een vernieuwing en modernisering van Hoog Catharijne (met singelopenlegging??), en een groot uitbreidingsplan bij Vleuten/de Meern. In Den Haag zien we een nieuw stadhuis venijzen in een dan vrijwel geheel vernieuwd Spuikwartier1, is de nieuwbouw voor de Hogeschool op het Laakhavengebied in volle gang, staat de nieuwbouw bij Wateringen in de startblokken en worden de laatste beletsels gesloopt voor een totale vernieuwing van de Grote Marktstraat. En tussendoor: vele kleinere projecten, nieuwbouw, renovaties, onderhoud, herinrichting van straten en pleinen. De stadsvernieuwing gaat ook gewoon dopr (nog 10 jaar met rijkssubsidie), winkelcentra vernieuwen zich, kantoorgebouwen krijgen een facelift (wat een mooie taal hebben we toch!) en tienduizenden mensen werken dag-in-dag-uit aan al die kleine veranderingen die nodig zijn om een moderne stad te laten functioneren. De paradox van de veranderende stad kan iedereen ervaren die na 15 jaar te zijn weggeweest weer terugkomt in een stad die hij of zij goed kende. Enerzijds vallen de veranderingen op: een nieuw gebouw, misschien een heel vernieuwde wijk, aansluitende uitbreidingsgebieden die je nog niet kende, verkeerswegen die er anders uitzien, een binnenstad die een andere sfeer verspreidt: je kijkt je ogen uit. En merkwaardigerwijs (maar dat bedenk je pas later) je weet er nog steeds de weg! En dat straatje waar je als kind door naar school fietste is er ook nog. En veel huizen herken je nog: alleen wonen er nu andere mensen. Wat is nog 'hetzelfde' en wat is er 'veranderd'? Het is niet zoals bij mensen die je na 20 jaar nog herkent, ook al is er niets meer aan het uiterlijk te zien dat nog precies hetzelfde is. (Ook dat is een wonder! Hoe en waardoor herkennen wij mensen?) Nee bij steden is er nog iets anders aan de hand. Steden kennen verschillende veranderingsritmes die als 'lagen' met verschillende snelheid en met wisselende patronen veranderen. Geodesie wereldwijd 1 voor kenners: ook de plannen voor de zogenaamde LAVI-kavel zijn recent in uitvoering genomen

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 67