2000 1.800.000 1.320.000 480.000 21% Tussen 1980 en 2000 zal het percentage allochtonen in de 3 grote steden van 12% tot 27% zijn gestegen. Volgens het Sociaal Cultureel Planbureau zal rond 2020 de helft van de grote stadsbevolking van allochtone oorsprong zijn. In oudere wijken zoals de Indische buurt in Amsterdam, Feijenoord in Rotterdam, de Schilderswijk in Den Haag is nu reeds vaak meer dan 50% van de bewoners allochtoon en is de mengeling van huidskleuren, talen, kleding en gewoontes voor de bewoner van de rustige buitenwijk uit de jaren '80 vrijwel onvoorstelbaar. Wie zich nog de afscheidslezing van Henk van der Hoek, voormalig studieadviseur aan de faculteit, herinnert, over de blauwe dame, het vooroorlogse Rotterdam en zijn liefde voor Rotterdam, kan zich nauwelijks voorstellen dat hij over hetzelfde Feijenoord, hetzelfde Spangen praatte, als waar je nu doorheen loopt. Feijenoord en Spangen, twee tegenpolen elk met hun eigen stadion, hun trouwe supporters, de binding aan de wijk. Nog geen 10 jaar geleden werden er grootse plannen gesmeed om het 'Kasteel' in Spangen te vernieu wen, uit te bouwen en zo de wijk zijn middelpunt te hergeven. Nu gaan de gedachten eerder uit naar verplaatsen. Sparta trekt nauwelijks meer supporters uit de eigen wijk en de binding met de wijk is grotendeels verdwenen. En niet alleen Spangen, heel Rotterdam-West ondergaat deze snelle verandering, mede in gang gezet door de stadsvernieuwing en de daarmee gepaard gaande stroom verhuizingen, maar ook als autonoom proces in veel oudere stadswijken. Maar is deze verandering nu alleen maar negatief? Aardig is om te bedenken dat mede door deze nieuwe 'multiculturele' samenleving, de vergrijzing van de grote steden is gestopt. Vergrijzing is momenteel een probleem van randgemeentes. De grote steden hebben juist te maken met de problemen van grote gezinnen, stadsjeugd, groeiende behoefte aan lager- en voortgezet onderwijs, e.d. Makkelijk is dat allemaal echter niet. De agressie tussen bevolkingsgroepen ligt vlak onder de oppervlakte. Er is vaak sprake van spanning, onderling onbegrip, angst. De grote steden zijn ruwer, feller, onherbergzamer, en vuiler geworden; angst voor crimina liteit is vrij algemeen en in enkele jaren is 'veiligheid' ineens een topprioriteit in de stedelijke samenleving geworden. Twee kanten van een medaille? Er is nog meer. Toenemende werkloosheid, toenemende armoede ook in sommige stadsdelen, een dreigende tweedeling in de stadsbevolking, Ja, het leven in de stad verandert snel en het wordt er niet makkelijker op. Geodesie wereldwijd Totaal aantal inwoners Nederlanders Allochtonen Allochtoon 1980 1.750.000 1.545.000 205.000 12% 1990 1.720.000 1.390.000 330.000 19% 46

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 69