brugdek - hoogte pyloon, die 2:1 bedraagt Met de bouw van de Erasmusbrug wordt een nieuwe fase in de ontwikkeling van Rotter dam ingeluid. De Kop van Zuid, het nieuwe stedelijk centrum van Rotterdam-Zuid zal zich verder kunnen ontwikkelen. Niet alleen stedebouwkundig maar ook economisch zullen de effecten groot zijn. En inderdaad, de nieuwe brug, vanwege de lange hals wel de 'zwaan' genoemd, zal vanuit veel plekken in Rotterdam zichtbaar zijn en een nieuw oriëntatiepunt bieden voor Rotterdammers en voor hen die een weg in Rotterdam zoeken. De stad verandert. Verandert sneller dan ik gedacht had. En als over Hh 10 jaar de Wilhelminapier volgebouwd is en wanneer de Kop van Zuid zijn plek in Rotterdam veroverd zal hebben, dan is er iets wezenlijks veranderd. Maar nog steeds zal ik er ook de herkenningspoorten vinden van 30 jaar geleden. Hoe snel een stad ook verandert, de stad blijft vaak eeuwen lang herkenbaar 'de zelfde stad'. Zou ik over vijf jaar nog hetzelfde durven schrijven? Laat ik die vijf jaar maar afwachten. Amsterdam blijft Amsterdam wel. En Rotterdam Rotterdam. Enkele literatuurverwijzingen Technische ontwikkelingen Zo denk ik nu. Maar de vijf jaar achter me gingen snel. En ook de komende vijf jaar beloven veel verandering. H.C. van der Hoek - De blauwe juffrouw, een geromantiseerde jeugdherinnering van H.C. van der Hoek, in: Lustrumboek Snellius 1980 - 1985 Nota Belstato (Beleid voor stadsvernieuwing in de toekomst), 1992 Nota's Bestuur op niveau: deel 1, 1990; deel 2, 1991; deel 3, 1993 R.A.F. Smook - Binnensteden veranderen; atlas van het ruimtelijk veranderingsproces van Nederlandse binnensteden in de laatste anderhalve eeuw, Walburg Pers, 1984 Vierde nota op de ruimtelijke ordening: deel d, 1988 Vierde nota op de ruimtelijke ordening Extra: deel 1, 1990; deel 2, 1991 en deel 3 1991 Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid - Van de stad en de rand, SDU 1990 49

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 72