bezig met de automatisering van de ruilverkavelingsadministratie. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in een vastgoedinformatiesysteem, dat vanaf stemming tot en met de akte van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen geautomatiseerde ondersteuning van het herverkavelingsproces geeft. Een ander doel in de automatisering van landinrichtingswerkzaamheden was de automati sering van de toedeling. De scripties, die hierbij van groot belang zijn geweest voor de kadastrale landinrichtingstechniek zijn van de hand van René van der Schans, Automatise ring Toedelings-Ontwerp Ruilverkaveling (ATOR), en van Chrit Lemmen, Allocatie- en Vereffeningsmodel voor Landinrichting (AVL). Daarnaast heeft Jaap van der Veen een scriptie geschreven over interactief toedelen, die zijn tijd ver vooruit was en waarvan nu de realisering mogelijk lijkt te worden. Het Kadaster heeft een systeem gebouwd dat gericht is op de ondersteuning van de herverkavelingsprocedure. Een volledige opsomming van de resultaten van automatisering in de landinrichting, zowel bij de Landinrichtingsdienst als bij het Kadaster, valt buiten het kader van dit opstel. Globaal kan geconstateerd worden, dat de automatisering bij de Landinrichtingsdienst zich voornamelijk heeft geconcentreerd op de uitvoering van werken, de planning van het landinrichtingsproces en in de Cultuurtechnische Inventarisa tie (Cl), respectievelijk in de verwerving van inzicht in de toedelingsmogelijkheden en in de evaluatie van landinrichtingsprojecten. Bij het Kadaster is de inspanning gericht geweest op kartografische-geometrische informatiesystemen en vastgoedinformatiesyste men. Daarnaast is veel aandacht gegeven aan de allocatie-systemen voor het ontwerp van de toedeling. 1985 - 2005: Grenzen aan de groei en de toekomst van landinrichting Grenzen aan de groei Dat met de totstandkoming van de Landinrichtingswet alle problemen met de inrichting van het landelijk gebied waren opgelost had geen mens verwacht, maar niemand had er op gerekend, dat de ontwikkelingen zich zo snel zouden voltrekken. In de landbouw heeft men te maken met oveiproduktie en overschotten, waardoor subsidiestromen moeten worden verlegd. De problemen zijn een stimulans voor bezuinigingen op de kosten voor landinrichting. Het daarmee samenhangend streven naar decentralisatie van overheidsacti viteiten is een politiek gegeven, met vergaande gevolgen voor de bestuurlijke organisatie van de landinrichtingsplanning en -uitvoering. Binnen de landinrichting komen fundamentele problemen aan de oppervlakte. Bij de inrichting van het landelijk gebied wordt uitgegaan van een multifunctionaliteit, de agrarische doelstelling wordt gelijkwaardig aan de doelstellingen van natuur en milieu. De landinrichtingsprocedure duurt te lang (denk aan de opmerkingen van de landmeters van 1925!). De oorzaak wordt veelal gezocht in de herverkavelingsprocedure. Mijns inziens liggen de oorzaken in hoofdzaak bij de complexiteit van de planvorming en de voortdu rende bezuinigingen op het landinrichtingsbudget. De meeste bezuinigingen werden door het karakter van de planvorming in de landinrichting ("contract" met de streek) vertaald in verlenging van de procedure. Bij het Kadaster kunnen andere problemen onderkend worden. Het ontwerp van de Technische ontwikkelingen 55

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 78