toedeling is in belangrijke mate afhankelijk van de kennis en kunde van de ontwerper. Met andere woorden, de basis voor de toedeling is de deskundigheid van de herverkave- laar. Veel kennis en ervaring is alleen beschikbaar in het hoofd van de herverkavelaar. In het kader van vermindering van het personeelsbestand bij het Kadaster verdwijnen vele deskundige medewerkers en kan een kenniserosie worden waargenomen. De toekomst van de landinrichting Er zullen in de toekomst minder mogelijkheden zijn voor integrale en multifunctionele landinrichting. Het proces om te komen tot algemene instemming met de inhoud van het plan is te gecompliceerd en te moeizaam geworden. Er zal naar mijn mening een trend ontstaan om kleine projecten aan te pakken met aangepast instrumentarium voor het totstandbrengen van niet-agrarische doelen. Herverkaveling zal dan niet altijd nodig zijn. Andere projecten, waarbij de realisering van de plandoelen niet zonder grondruil tot stand is te brengen, zullen met toepassing van de herverkavelingssystematiek worden uitge voerd. De Landinrichtingswet is een voorbeeld van het streven naar een compromis tussen uiteenlopende belangen. Dit heeft gevolgen gehad voor de effectiviteit van de wet. Men zal moeten streven naar een aangepast instrumentarium voor de voorbereiding en uitvoering van projecten, die een grote diversiteit van problemen kennen. De wet moet worden aangepast aan de nieuwe omstandigheden en moet flexibiliteit mogelijk maken bij de inrichting van het landelijk gebied. En dat de overheid het landelijk gebied van groot belang vindt, blijkt uit de politieke aandacht van de politiek en bestuur voor deze materie. Lees maar in het Structuurschema voor Landinrichting (1986), Perspectieven voor Landinrichting (1990), Vierde Nota voor de Ruimtelijke Ordening Extra (VINEX 1991), Landinrichting in de jaren negentig (1992) en het Structuurschema Groene Ruimte (1993). Landinrichting heeft op dit moment voldoende aandacht en zal dat ook in de toekomst houden. Er zal naar ik verwacht een tweetal vormen van landinrichting blijven bestaan: de herinrichting met bijzondere doelstelling, mini-deltaplannetjes voor het landelijk gebied (niet voor de dijken, maar wellicht ook de oplossing voor de stroperigheid van de planning). Het algemeen belang bij de uitvoering van dit soort projecten is groot, waardoor het besluit tot uitvoering niet afhankelijk gesteld kan worden van een stemming. De omvang wordt aangepast aan het te bereiken doel en zo klein mogelijk gehouden. Liever twee of drie van die deltaplannetjes dan één groot integraal project met niet of moeizaam te bereiken overeenstemming. In de praktijk van de huidige landinrichting is deze planvorm al in gebruik. Afhankelijk van het karakter van het plan vindt herverkaveling plaats. de ruilverkaveling, waarbij de herverkavelingssystematiek toepassing vindt met zo mogelijk een zeer eenvoudig plan, dat uitgevoerd wordt binnen het kader van de bestaande structuur van landschap en gebied. De herverkavelingsprocedure moet worden aangepast binnen enerzijds de mogelijkheden van versnelling in tijd, en anderzijds binnen de eisen van de rechtszekerheid. Naast deze twee basisvormen kan de ruilverkaveling bij overeenkomst gehandhaafd worden. Het is en blijft de eenvoudigste vorm van landinrichting. Geodesie wereldwijd

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 79