Het lijkt niet zo'n geweldig spectaculair toekomstbeeld dat ik schets. Herverkaveling ter discussie stellen mag, maar men moet zeer voorzichtig zijn de herverkavelingssystematiek niet meer bij landinrichting toe te passen. Het is wel noodzakelijk het systeem aan te passen aan de eisen van de tijd, zelfs als dat vermindering van het niveau van rechtsze kerheid betekent. De grote uitdaging voor de wetgevers ligt natuurlijk in de in de wet te beschrijven procedures, waarbij alle inventiviteit en inspanning gericht moet zijn op versnelling van de procedures. Het zal waarschijnlijk niet kunnen zonder sanering van de omvangrijke procedures rondom de rechtszekerheid, maar ergens moet er een evenwicht ontstaan tussen het effect van een snelle uitvoering en een acceptabele rechtszekerheidsbe- leving. Het Kadaster moet ook aan het werk. De procedures voor de herverkaveling en voor het toedelingsontwerp nemen te veel tijd in beslag. Zoals al eerder in dit opstel is gezegd valt te constateren dat in de afgelopen tijd de verweving van belangen in het landelijk gebied sterk is toegenomen, terwijl tevens de belangentegenstellingen, zeker in het geval van teruglopende economische activiteit, is vergroot. Daarnaast is door de ontwikkeling in de agrarische bedrijfsvoering de aanspraak op het milieu dermate toegenomen, dat beperkin gen zijn opgelegd aan het meest doelmatig gebruik van de grond. Het werk van de ontwerpende "landmeter" is daardoor gecompliceerder geworden. Hij heeft afgezien van de algemeen informerende geautomatiseerde systemen, hulpmiddelen nodig om het plan van toedeling te kunnen ontwerpen en "boek te houden" van de afweging van belangen die daarbij aan de orde komen. Bij de Faculteit der Geodesie wordt door Freek Rosman in samenwerking met het Kadaster een systeem ontwikkeld (werktitel: Transfer), dat de ontwerper direct in zijn werk bijstaat. Transfer ondersteunt het structureren van de wensen van de rechthebbenden en geeft op basis van de bestaande allocatiemodellen ATOR en AVL een eerste vereffening van de over- en ondervragingen in een herverkavelingsgebied. Vervolgens wordt de informatie over de voorlopig gerealiseerde toedeling met window-technieken zo toegankelijk gemaakt, dat de ontwerper van de kavelindeling het wegwerken van de resterende over- en ondervragingen weloverwogen, rekening houdend met randvoorwaarden uit landbouw, natuur en ecologie, in hoog tempo kan voltooien. Automatisering in het "hart" van de toedeling. Ten slotte, de toekomst van de landinrichting (met de beperkingen van mijn persoonlijke inzichten): Landinrichting heeft toekomst, de toekomst ziet er alleen anders uit dan het huidige beeld van de landinrichting; De bestaande werkvoorraad zal met inventiviteit in zo kort mogelijke tijd moeten worden afgehandeld; Beheer en aanpassing van het landelijk gebied blijft noodzakelijk, landinrichting is één van de instrumenten; Er zal een praktijk ontstaan, waarbij kleinere projecten, toegespitst op één of slechts een paar doelen, worden uitgevoerd; De Landinrichtingswet zal worden aangepast aan de ontwikkelingen, de herverka velingsprocedure zal worden aangepast en versneld, waarbij de rechtszekerheid binnen acceptabele grenzen opnieuw wordt geformuleerd; De huidige aanpak van automatisering in de landinrichting met betrekking tot de Technische ontwikkelingen 57

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 80