TECHNISCHE ONTWIKKELINGEN IN DE GEO-INFORMATIE prof. drAr. M.J.M. Bogaerts en dr. M.J. Kraak Inleiding In de Faculteit der Geodesie heeft de Geo-Informatie een belangrijke ontwikkeling doorge maakt. De basis hiervoor werd gelegd in 1974, toen bij de integrale vernieuwing van het studieprogramma de leerstoel Vastgoedinformatie werd geïntroduceerd. In het begin van de jaren tachtig werd de vacante leerstoel in de Kartografie aan die in de Vastgoedinfor matie toegevoegd. In deze nieuwe werkeenheid werd naast Vastgoedinformatie en Karto grafie (VIK) ook gewerkt aan de ontwikkeling van Geografische Informatie Systemen (GIS). Bij de herbezetting van de leerstoel Fotogrammetrie en Remote Sensing werd deze gecombineerd met de werkeenheid VTK. Zo ontstond de Sectie Geo-Informatie. Naar aanleiding van de aanbevelingen in het Nationaal Geodetisch Plan besloot de Faculteit bij de herziening van het studieprogramma in 1995, één van de twee afstudeerrichtingen de naam Geo-Informatie te geven. De ontwikkelingen, die de geo-informatie in de Faculteit doormaakt, zijn een afspiegeling van de ontwikkelingen in praktijk. Deze hebben niet alleen te maken met de techniek, maar ook met de theorievorming, de organisatie, de wetgeving en de financiering met betrekking tot Geo-Informatie. Omdat de Lustrumboekcommissie om een bijdrage heeft gevraagd over de technische ontwikkelingen, zullen wij ons daartoe beperken. De techniek wordt hoofdzakelijk toege past bij de gegevensinwinning, de gegevensverwerking en de presentatie van informatie. Omdat het in het kader van deze bijdrage ondoenlijk is om alle ontwikkelingen te beschrij ven hebben wij een selectie gemaakt uit een drietal thema's. De keuze is op deze onder werpen gevallen omdat de Sectie Geo-Informatie actief bij het onderzoek hiernaar is betrokken. De geselecteerde thema's zijn: terrestrische fotogrammetrie; multi-media technieken; virtual reality. Terrestrische fotogrammetrie Het zal weinigen bekend zijn dat de eerste elektronische tachymeter op onze Faculteit werd ontwikkeld. Dit was een logisch vervolg op de ontwikkeling van een zelfreduceren- de basisafstandmeter met automatische registratie (proefschrift Bogaerts 1969). De elektro nische tachymeter ART werd samen ontwikkeld met de NV Optische Industrie "De Oude Delft" (Nu Delft Instruments). Dit bedrijf nam daarvoor zelfs een geodetisch bedrijf over. Technische ontwikkelingen 59

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 82