Als alternatief voor een camera op een auto is overwogen om de gevelwanden in de straten direct te scannen. Proeven hebben uitgewezen dat de afstanden tussen het opname centrum en de gebouwen te kort is waardoor onregelmatige bewegingen van het opname voertuig niet konden worden gecompenseerd. Daarom werd besloten uit te gaan van het fotografisch principe. Het ontwerp van een nieuwe lens was daarom noodzakelijk. De keuze viel op een fish-eye lens met een verticaal gezichtsveld van 110°. Voor de ontwik keling van deze lens moest nieuwe software worden ontwikkeld en zijn twee prototypes vervaardigd met financiële ondersteuning van het Ministerie van Economische Zaken. Voor het opnamesysteem was een auto nodig met een gestabiliseerd platform, waarop de fish-eye lens met de camera werd gemonteerd. In de auto moest een operating system worden aangebracht om de opnames in goede banen te leiden. Fig. 1De FRANK-auto Het eerste FRANK-systeem was analoog, dit betekent dat de detailpunten vanaf de foto's moesten worden aangemeten. Later werd het FRANK-systeem digitaal, waarbij net als in de digitale fotogrammetrie de foto's worden gescand en verder op beeldschermen worden verwerkt. Er moest een roterende scanner worden ontwikkeld met een hogere nauwkeurig heid. Dat dit een zeer moeilijke opgave was blijkt wel uit het zeer geringe aantal beschik bare scanners voor luchtfoto's. De gescande foto's van de filmrol worden omgezet in digitale panoramische beelden en opgeslagen op een DAT-cassette. Er moest een code ringssysteem worden ontwikkeld voor de classificatie en codering van de te meten punten. Er werd een digitaal meetsysteem ontwikkeld, dat bestaat uit programmatuur die kan worden verwerkt op standaard hardware om de operateur behulpzaam te zijn bij het meten in digitale panoramische beelden van hoge resolutie. Met het ontwikkelde rekensysteem kunnen de coördinaten worden berekend, vereffend en getest gedurende en na de meetprocedure. Het editing systeem kan grafische informatie toevoegen aan de gemeten en de berekende punten. Technische ontwikkelingen Mtïimm 61

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 84