In 1993 ontving de projectleider ir. B.J. Beers de prestigieuze Carl Pulfrich Prijs, waar mee de internationale wetenschappelijke acceptatie een feit werd. Hoewel het onderzoek zich voornamelijk heeft geconcentreerd op de ontwikkeling van de landmeetkundige functionaliteit van het systeem bestaat er in de praktijk veel belangstel ling voor het image-viewing system (Cyclomedia viewer). Dit systeem heeft belangrijke kenmerken van multi-media omdat op het beeldscherm tegelijkertijd de lijnenkaart, de panoramische foto's van gebouwen en de luchtfoto's kunnen worden geraadpleegd. Zoals opgemerkt is de ingang van het viewing systeem het straatadres, of de positie van het opnamevoertuig of een willekeurige coördinaat op het kaartblad. Fig.3. Cyclomedia viewer en de kaart Multimedia technieken Zoals reeds in de vorige paragraaf aangegeven, heeft het laatste decennium een enorme ontwikkeling te zien gegeven op het gebied van het verzamelen van ruimtelijke gegevens, maar ook ontwikkelingen in relatie tot de verwerking en het gebruik hebben niet stil gestaan. Trefwoord is hier Geografische Informatie Systemen. Vandaag valt de behoefte aan steeds geavanceerdere analysetechnieken binnen de GIS-omgeving waar te nemen. De gebruikers van morgen hebben behoefte aan een directe en interactieve toegang tot hun geografische en andere geografisch gerelateerde (multimedia) gegevens, zodat ze de moge lijkheid hebben om, gestuurd door hun kennis, op zoek te gaan naar ruimtelijke patronen. Dit wordt mede mogelijk gemaakt door de enorme hoeveelheid gegevens die beschikbaar komt door bestaande en nieuwe inwinningstechnieken, maar ook door de steeds nauwere relatie tussen GIS en vakinhoudelijke modellen, wat tevens vraagt om meer en geavanceer dere visualisatietechnieken. Ontwikkeling buiten GIS, zoals in de disciplines wetenschappe lijke visualisatie, exploratieve gegevensanalyse, virtual reality (zie volgende paragraaf) en Technische ontwikkelingen 63

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 86