Geluid Kaarten ondersteund door geluid zijn er in vele varianten. Voorbeelden zijn kaarten die als een index fungeren tot geluidsbibliotheken. In sommige elektronische atlassen wordt door het aanklikken van een land het bijbehorende volkslied geïnitieerd. Ook wordt geluid als achtergrondmuziek bij het afbeelden van fenomenen als industrie of infrastructuur toegepast. Deze voorbeelden functioneren allemaal in het kader van visualisatie als presentatiemiddel. Experimenten op het gebied van analyse zijn bekend in relatie tot geluidshinder en de nauwkeurigheid van de kaart. In beide gevallen resulteert het bewegen van de muis over de kaart in het toe- of afnemen van het geluidsniveau wanneer men in gebieden met meer of minder hinder of nauwkeurigheid komt. In het kader van exploratie kan men denken aan een verkenning van het taalgebruik in een land of regio, waarbij bij het bewegen van een muis over de kaart een bepaald woord of zinsnede steeds in het lokale dialect te horen is. Tekst Van alle multimedia componenten is tekst waarschijnlijk de meest vertrouwde bij de GIS gebruiker. Elektronische atlassen tonen bij het aanklikken van een land allerlei encyclope dische informatie, terwijl bij het aanwijzen van een geclassificeerde choropleethkaart de werkelijke waarden van de betreffende administratieve eenheid of alle beschikbare infor matie betreffende het gebied worden getoond. Echter het aantrekkelijke van de tekstcom ponent is dat ook gescande documenten aan de kaart gekoppeld kunnen worden. Docu menten uit archieven, kadastrale beschrijvingen zijn hier voorbeelden van. (Video)beelden Kaarten zijn selectieve representaties van de werkelijkheid. Het combineren van foto's of videobeelden van deze werkelijkheid met de kaart geeft de gebruiker een andere kijk op de werkelijkheid. Een voorbeeld hiervan is de topografische kaart die een zo goed mogelijke indruk van het landschap tracht te geven. Corresponderende niet-geïnterpreteer- de satellietbeelden of luchtfoto's kunnen een beter begrip van het landschap bevorderen. Tijdens het analyseren van een geologische kaart kunnen foto's van karakteristieke lokaties in het terrein het beeld dat de gebruiker zich tracht te vormen sterk verhelderen. Een makelaar kan de kaart gebruiken als index voor een exploratietocht langs alle huizen in het bestand. Tevens bestaat de mogelijkheid dat het aanwijzen van een huis resulteert in foto's van zowel in- als exterieur, maar ook de gescande bouwtekeningen kunnen opgeroepen worden. Animaties Kaarten zijn vaak de neerslag van complexe ruimtelijke processen. Animaties kunnen zeer expressief zijn in de verklaring van deze processen. Naast concrete situaties kunnen ze ook abstracte of toekomstige processen visualiseren. Om bijvoorbeeld de structuur van een stad in beeld te brengen kan men achtereenvolgens de fysische gesteldheid van de omgeving, de infrastructuur en de bebouwing tonen. Animaties zijn bovendien uitermate geschikt om de temporele component van ruimtelijke gegevens te visualiseren, zoals bijvoorbeeld de evolutie van de Mississippi delta, de Nederlandse kustlijn of het weer van de afgelopen week. Een interessant voorbeeld is Clockworks' Centennia (voorheen Millenium), een historische elektronische atlas die een interactieve animatie laat zien van de veranderende grenzen in Europa gedurende de afgelopen eeuw. Technische ontwikkelingen 65

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 88