ONTWIKKELINGEN IN DE DIGITALE FOTOGRAMMETRIE1 prof.dr.ir. M.G. Vosselman Inleiding Sinds op het congres van de International Society of Photogrammetry and Remote Sensing in 1988 in Kyoto het eerste digitale fotogrammetrische workstation werd gepresenteerd, zijn de ontwikkelingen in de fotogrammetrie vrijwel volledig op de digitale fotogramme trie gericht geweest. In deze tak van de fotogrammetrie worden niet alleen de metingen in de foto's, maar ook de foto's zelf in digitale vorm opgeslagen en met computers ver werkt. In dit artikel wordt nader ingegaan op de mogelijkheden, die deze digitale fotogrammetrie vandaag de dag biedt of in de nabije toekomst zou kunnen bieden. Hiermee worden niet alleen de technische mogelijkheden bedoeld, maar ook de implicaties, die deze mogelijk heden voor het beroepsveld van de fotogrammeter zouden kunnen hebben. Huidige mogelijkheden van de digitale fotogrammetrie Technisch gezien is de digitale fotogrammetrie al enige tijd mogelijk. Alle metingen, die nu met een meetmerk van een analytische plotter verricht worden, kan men ook met een cursor in digitale beelden op een computerbeeldscherm doen. Of het ook verstandig is om in de praktijk nu al volledig om te schakelen van een analytische naar een digitale foto grammetrie is een andere vraag. Persoonlijk heb ik daar nog mijri twijfels over. Voor kleinere projecten of in combinatie met analytische fotogrammetrie kan een digitale aanpak echter al wel interessant zijn. Ten opzichte van de klassieke fotogrammetrie met foto's op film heeft de digitale fotogrammetrie een groot aantal voordelen: - Zo is men niet langer gebonden aan de optische en mechanische? beperkingen van de uitwerkingsinstrumenten. Hierdoor wordt de flexibiliteit van de uitwerking verhoogd en wordt het ook mogelijk om nieuwe produkten te creëren, die met de oude instru Technische ontwikkelingen 1 In december 1994 verzocht de lustrumboekcommissie mij een artikel te schrijven over de technische ontwikkelingen in de fotogrammetrie. Deze ontwikkelingen had ik toen net een maand daarvoor in mijn intreerede uitgesproken. Dit artikel vertoont daarom grote gelijkenis met mijn intreerede. Ongeveer 60% van de toen uitgesproken tekst zult u hier weer aantreffen, een in de fotogrammetrie zeer gebruikelijk overlappingspercentage.

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 96