menten niet gemaakt konden worden. Fotorealistische perspectivische afbeeldingen zijn een goed voorbeeld hiervan. - Ook verkrijgt men door deze flexibiliteit een nog betere ondersteuning van de metin gen dan al bij de analytische plotters het geval was. Alleen al daardoor kan aan een digitaal fotogrammetrisch workstation sneller gewerkt worden dan aan een analytische plotter. - Verder wordt de fotogrammetiie toegankelijker. Een aantal jaren geleden werd ieder produkt, hetzij een kaart, een ontschrankte foto of een orthofoto, nog gemaakt op speciaal voor dat produkt ontworpen instrumenten, die alleen door daarvoor opgeleide mensen bediend konden worden. Dit instrumentele specialisme gaat verdwijnen. Er is in de toekomst nog maar één soort uitwerkingsinstrument, en dat is de computer. - Tenslotte opent de combinatie van de fotogrammetrie met de digitale beeldverwerking mogelijkheden tot automatisering van verschillende soorten metingen. Hierdoor kunnen niet alleen bestaande produkten goedkoper worden, maar kunnen ook nieuwe diensten geleverd worden, die vroeger financieel niet haalbaar waren. Zo is men bij de aanleg van een vliegveld bij Hong Kong bijvoorbeeld van plan de voortgang in het grondwerk door middel van digitale fotogrammetrie te controleren. Hiervoor wil men een aantal malen per week een digitaal hoogtemodel meten en de verschillende hoogtemodellen met elkaar vergelijken. De metingen zullen geheel automatisch in gedigitaliseerde luchtfoto's verricht worden. Het handmatig uitvoeren van dergelijke omvangrijke metingen zou gezien de benodigde personele capaciteit praktisch onbetaalbaar zijn. Dit zijn een aantal interessante voordelen. Toch zijn grootschalige toepassingen van de digitale fotogrammetrie nog niet echt van de grond gekomen. Het probleem waar men momenteel nog mee te kampen heeft is de grote gegevenshoeveelheid, die de digitale luchtfoto's met zich meebrengen. Een standaard luchtfoto, die met een pixelgrootte van 10 jLtm gescand is, heeft ongeveer 500 Megabyte aan data. Dergelijke gegevenshoeveelhe- den zijn nog wel hanteerbaar. Een middelgroot project met zo'n 200 foto's neemt echter 100 Gigabyte in beslag en ook al zijn niet alle foto's tegelijk nodig en maakt men gebruik van beeldcompressietechnieken, het wordt dan toch enigszins problematisch. Het is zeker niet onmogelijk om volledig digitaal te werken. Het vergt alleen wel een organisatorische inspanning en gespecialiseerde hardware om efficiënt met deze grote gegevenshoeveelhe- den om te gaan. Naast de problemen met de gegevenshoeveelheden zijn ook de noodzakelijke investeringen in krachtige computers, software en fotoscanners een soms te hoge horde om nu al de overstap naar de digitale fotogrammetrie te maken. Zeker wanneer een ingenieursbureau zich heeft toegelegd op de kartering in luchtfoto's en geen orthofoto's of digitale hoogtemodellen produceert, is het profijt van de bovengenoemde voordelen gering, zodat met een investering gewacht zal worden totdat de analoge en analytische apparatuur is afgeschreven. Tot nu toe worden de digitale luchtfoto's verkregen door de fotofilms te digitaliseren met speciaal hiervoor ontwikkelde nauwkeurige scanners. Luchtcamera's met CCD-sensoren, Geodesie wereldwijd 74

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 97