Het Nederlandse beleid Water van markten een argument zijn om gegevens niet vrij te verstrekken. Het maken van satellietopnamen (bijvoorbeeld Landsat of SPOT) is mogelijk door de investering van (de belastingbetalers van) één land. Het gratis verstrekken van deze beelden aan afnemers uit andere landen is onlogisch. Een voorbeeld waar de meeste geografische overheidsgegevens vrij toegankelijk zijn, is de federale overheid van de Verenigde Staten van Amerika (zie bijvoorbeeld http://www.usgs.gov voor gratis geografische gegevens). Sinds midden jaren tachtig is het kostendekkend verstrekken van overheidsgegevens het heersende beleid van de Nederlandse overheid geweest. Een duidelijk beleid op het gebied van het toestaan van marktactiviteiten door de overheid en de principes waarop een prijs voor overheidsinformatie wordt gebaseerd bestonden echter niet [7]. In 1994 heeft het kabinet in het Nationaal Actieprogramma Elektronische Snelwegen uitgesproken dat de overheid een voorbeeldfunctie heeft te vervullen bij de toepassing van Informatie- en Communicatietechnologie (ICT) (actielijn 5). Hoe de Nederlandse overheid volgens het kabinet moet omgaan met haar (geografische) informatieschat is opgepakt in de nota "Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie" en het rapport "Markt en Overheid". Deze rapporten vormen samen met de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) de hoekstenen van het huidige beleid van het kabinet omtrent de toegankelijkheid en de commercialisering van overheidsgegevens. Wet openbaarheid van bestuur (Wob) Het doel van de Wob is allereerst de burgers meer bij de democratische besluitvorming te betrekken. Uitgangspunt van de Wob is dat een verzoek om informatie, neergelegd in documenten over een bestuurlijke gelegenheid, in beginsel moet worden ingewilligd. Daarnaast moet een bestuursorgaan uit eigen beweging informatie verstrekken over beleid, voorbereiding en uitvoering daarvan voorzover dat in belang is van "een goede en democratische bestuursvoering". Het uitgangspunt bij de berekening van de vergoeding die voor Wob- verstrekkingen in rekening worden gebracht, is dat deze maximaal de verstrekkingskosten mag belopen [5]. De Nota naar toegankelijkheid van overheidsinformatie De nota (Ministerie van Binnenlandse Zaken 1997) is een uitwerking van de eerdere beleidslijn (BIOS III) dat de communicatie tussen overheid enerzijds en bedrijfsleven en burger anderzijds door het gebruik van informatietechnologie moet worden bevorderd. De nota geeft aan dat het omzetten van gegevens tot commerciële producten waarmee winsten worden gegenereerd niet uit belastinggelden mogen worden bekostigd: bestuursorganen dienen zich te beperken tot nun publieke taak. De Topografische Dienst zou dus strikt genomen geen fietskaarten mogen maken en verkopen, tenzij dit tot haar publieke taak wordt gemaakt. De beperking tot de publieke taak leidt, zoals de nota terecht opmerkt tot een paradoxale conclusie van het "dilemma van de publieke taak": om gegevens toegankelijk te maken voor het bedrijfsleven, moet de overheid deze gegevens eerst geschikt maken en de toegang tot die gegevens organiseren en daarvoor bovendien een reële vergoeding mogen vragen. Maar dit kunnen zij niet doen als zij zich strikt aan hun publieke taak moeten houden [3]. Met als gevolg dat voor de samenleving nuttige producten niet worden gemaakt omdat de overheid dat niet mag en de private sector dat niet kan of wil. 89

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 101