Het Nederlandse beleid beschouwd A. Auteursrecht en toegankelijkheid 92 Lustrumboek "The 5th Element" Meetkundige Dienst De Meetkundige Dienst (MD) is één van de overheidsinstellingen die in het kader van de implementatie kabinetsstandpunt markt en overheid in 1 998 zijn doorgelicht [26]. Hierbij wordt in de notitie aanbevolen de onderzoeksbestanden enkel onder gelijke voorwaarden ter beschikking te stellen aan derden. Daarbij wordt eveneens aanbevolen dat de MDuij het uitwisselen van gegevens met derden waakt voor het niet uitvoeren van bewerkingsslagen. Dit is in het kader van "Markt en Overheid" niet toegestaan als dit niet past binnen de publieke taak van de Meetkundige Dienst. Als dezelfde lijn wordt gevolgd als bij het Kadaster dan zou de MD zijn gegevens wel weer mogen bewerken. De verantwoordelijke bewindsvrouw heeft ait besluit echter (nog) niet genomen. In Nederland is de discussie over de verstrekking van overheidsgegevens nog in volle gang. Stap voor stap worden de beleidskaders van de nota "Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie" en "Markt en Overheid" uitgewerkt. Als we alles op het eerste gezicht bekijken, zien we in Nederland een transparante overheid met bijbehorend beleid ten aanzien van toegankelijkheid van de gegevens die bij de overheid rusten. De overheden moeten zich aan hun publieke taak houden en als ze zich buiten deze taak begeven, moet ze deze activiteiten het liefst afstoten, maar in ieder geval op gelijke condities met het bedrijfsleven concurreren. En als het bedrijfsleven maatschappelijk relevante bewerkingsslagen niet kan of wil uitvoeren, dan mag de overheid deze buiten haar publieke taak om realiseren. Door de positieve impulsen van projecten als Overheidsloket 2000 zijn anno 2000 veel gegevens van, maar vooral over, de overheid via Internet toegankelijk gemaakt voor iedereen. Als we de situatie voor de commercieel interessante geografische gegevens nu vergelijken met die van ongeveer vijf jaar geleden kunnen we vaststellen dat er nu wel een beleidsmatige grondslag is gevonden, maar dat dit de geografische overheidsgegevens niet veel toegankelijker heeft gemaakt. Een sterk staaltje van overheidshandelen dus. De formele wens om overheidsgegevens toegankelijker te maken, is niet gerealiseerd voor de geografische gegevens. De overheid spreekt over toegankelijk maar denkt commercieel. Hieronder worden enkele aspecten besproken die dit ten dele verklaren. Gegevens waar geen auteursrecht op kan rusten zijn via Internet gratis toegankelijk (zie bijvoorbeeld voor wetteksten http://www.recht4all.nl of meer algemeen http://www.overheid.nl). Gegevens waar auteursrechtelijke bescherming voor Dö toagartó jkh« c von geografisch* V mas* v«rk«i»rdjj Het Nederlandss beleèd: D# woerden aüjfl anders dan d# gedachten

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 104