Hoe nu verder? Referenties Lustrumboek 'The 5th Element" De reeds bestaande praktijken bij het verstrekken van geografische gegevens door de overheid hebben de afgelopen vijf jaar een beleidsmatige basis gekregen. De volgende stap is de beoordeling of dit inderdaad het gewenste beleid voor de langere termijn is. De toekomst zal moeten uitwijzen of de overheid de kansen van de vrije toegankelijkheid benut of de mogelijkheden van het commercialiseren. De ministers voor Grote Steden- en Integratiebeleid en van Justitie hebben in hun beleidslijn "Naar optimale beschikbaarheid van overheidsinformatie" van 20 april 2000 aangegeven dat als het aan hun ligt, de nadruk komt te liggen op de vrije(re) toegankelijkheid. De ministers stellen dat de Nederlandse welvaart er waarschijnlijk mee gediend is als besloten wordt overheidsgegevens ruimhartig beschikbaar te stellen. De nieuwe beleidslijn is echter niet van toepassing op overheden die vallen onder specifieke wetgeving, zoals het Kadaster. De toepassing op overheden waar budgettaire problemen kunnen ontstaan door de nieuwe beleidslijn, zoals de Topografische Dienst en de gemeenten met de WOZ- bestanden, moet nader worden onderzocht. Daarbij is het voorstel van de Ravi om de toegankelijkheid van de geografische gegevens door de geografische informatie sector, voorafgaand aan wetgeving, zelf te reguleren, door de ministers overgenomen. Vanuit de Ravi zijn diverse acties gepland om naderte onderzoeken in hoeverre navolging kan worden gegeven aan de geest van de nieuwe beleidslijn. Op korte termijn zal de nieuwe beleidslijn dus niet veel invloed hebben op de geografische informatie sector. Wel kunnen we constateren dat de provincies in Nederland een open beleid voorstaan [25]. En ook gemeenten willen de bestaande situatie met betrekking tot de toegankelijkheid verbeteren, zij het met meer beperkingen dan de provincies [23]. De grote geografische databanken kiezen (veelal noodgedwongen) een meer commerciële insteek (Topografische Dienst Nederland, het Kadaster). Gegevens over het succes van het huidige beleid zijn (nog) niet voorhanden. Maar of we nu wel of niet op de goede weg zijn: in democratieën wordt op langere termijn irrationeel overheidsbeleid onvermijdelijk zichtbaar met als resultaat dat het systeem zichzelf corrigeert [1 6]. [1 BDO Consultants, 1 998, Elektronische bestonden van het bestuur September. [2] Berends, J., 1 997, Geo-informotie von de overheid: wot mog dot kosten? (2), Geodesia 1997-7/8, pp. 305-309. [3] Berends, J., en B.C. Kok, 1 997, Geo-informotie von de overheid: wot mog dot kosten? (3), Geodesia 1997-9, pp. 377-383. [4] Berenschot/ Bestad, 1 998, Eindrapport evoluotie verzelfstandiging Kadaster 27 maart, Utrecht. [5] Eechoud, M. van, en J. Kabel, 1 998, Prijsbepaling voor elektronische overheidsinformatie, IteRreeks nummer 14, Kluwer, Deventer. [6] Hof, S. van der, 1 997, Overheidsinformatie in de etalage, IteR reeks nummer 5, Samson bedrijfsinformatie bv, Alphen aan den Rijn/ Diegem. [7] Jong, J. de, 1 998, Access to Geo-information in the Netherlands; a policy review, in: Free accessibility of geo-information in the Netherlands, the United States and the European Community, Delft, October 2, pp.1 -7, http:// www.euronet.nl/users/ravi/proceed21 0. html# 1 [8] Kok, B.C., 1 999, Vrije toegankelijkheid van geografische informatie in Nederlandde USA en de EU (2), Geodesia 1 999-3, pp. 1 27-131 [9] Litman, J., 1 994, Rights in Government-Generated DataProceedings of the Conference on Law and Information Policy for Spatial Databases, Tempe AZ, October, NCGIA Center for the Study of Law, Science and Technology, http://spatial.maine.edu/tempe/litman.html. 94

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 106