Lucht Automatiseren van het meten in digitale beelden 1 Inleiding 109 De ontwikkelingen van close-range fotogrammetrie tot laserscanning ir. F.A. van den Heuvel1, prof.dr.ir. M.G. Vosselman2, Dr. sc.techn. habil. H.-G. Maas3 Het onderzoek van de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing richt zich op de ontwikkeling van efficiënte methoden voor de automatische en semi-automatische reconstructie van 3D-objecten op basis van digitale beelden. Deze digitale beelden kunnen tot stand komen door opnamen met digitale camera's, het scannen van (luchtfoto's of door middel van laseraltimetrie; een relatief nieuwe remote sensing techniek. Laseraltimetriegegevens bestaan uit 3D-puntenwolken, meestal opgenomen met behulp van een helikopter, en kunnen in een digitaal beeld opgeslagen worden door aan de hoogtewaarden grijswaarden toe te kennen en te herbemonsteren om de grijswaarden in een regelmatig grid te plaatsen. Hoewel de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing relatief klein is, wordt aandacht besteed aan onderzoekthema's in de drie deelgebieden waarin het onderzoeksveld van de sectie is opgesplitst: close-range fotogrammetrie, luchtfotogrammetrie en remote sensing. Hieronder worden deze deelgebieden kort beschreven. Close-range fotogrammetrie is een contactloze 3D-meettechniek die toegepast wordt voor een grote verscheidenheid van meettaken binnen en buiten de geodesie. De belangstelling voor close-range fotogrammetrie is groeiende als gevolg van de ontwikkelingen in de afgelopen decennia, zoals de ontwikkeling van digitale camera's en van algoritmen voor real-time toepassingen. Ons onderzoek in de close-range fotogrammetrie concentreert zich op de integratie van fotogrammetrische technieken en CAD (Computer Aided Design). Een geïntegreerd meetsysteem profiteert niet alleen van de ontwikkelingen op het gebiea van de fotogrammetrie, maar ook van ontwikkelingen op gebieden als geometrisch modelleren en computer graphics. Bovendien garandeert de integratie met CAD een gebruikersvriendelijke interface voor het manipuleren van 3D- gegevens in combinatie met fotogrammetrische opnamen. Hierdoor wordt de efficiëntie van het 3D-modelleren vergroot en zal de acceptatie van fotogrammetrie als een breed inzetbare meettechniek verbeteren. Het onderzoek van de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing spitst zich toe op twee toepassingsvelden: het modelleren van industriële installaties en de architectuurfotogrammetrie. Beide toepassingen vragen verschillende fotogrammetrische en modelleertechnieken. - Semi-automatisch karteren met luchtfoto's is momenteel een belangrijk onderzoeksgebied. De afgelopen jaren is er wereldwijd een verscheidenheid aan algoritmen ontwikkeld voor de drie-dimensionale reconstructie van gebouwen die onder bepaalde randvoorwaarden redelijk goed werken. 1 Frank van den Heuvel is verbonden aan de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 2 George Vosselman is als hoogleraar verbonden aan de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 3 Hans-Gerd Maas is als hoogleraar verbonden aan het Institute for Photogrammetry and Remote Sensing, Dresden Technical University

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 120