2 Close-range fotogrammetrie Lustrumboek "The 5th Element" Door de gecompliceerdheid van de problematiek concentreren wij ons onderzoek op benaderingen waarin voor de reconstructie zoveel mogelijk gebruik gemaakt wordt van beschikbare kennis. Deze kennis-gebaseerde semi-automatische artering richt zich op de 3D-reconstructie van gebouwen. De a priori kennis bestaat hier uit beschikbaar kaartmateriaal en algemene kennis van de vormen van gebouwen. Dit onderzoek sluit goed aan bij ons onderzoek in de close range fotogrammetrie en de laser-altimetrie - Laseraltimetrie (ook wel laser scanning genoemd) is een actieve remote sensing techniek die de belangrijkste meettechniek voor het inwinnen van digitale hoogtemodellen aan het worden is. Hoewel de precisie en betrouwbaarheid van aser scanning geroemd worden, ontbreekt er nog gedetailleerde kennis van toutenbronnen en de haalbare precisie. Daarom is onderzoek naar de mogelijke toutenbronnen belangrijk. Daarnaast dienen vereffeningstechnieken ontwikkeld te worden om de laserscanner-gegevens te verbeteren en de kwaliteit te kunnen beoordelen Het belangrijkste onderzoeksdoel van de sectie is de evaluatie van de mogelijkheden van deze meettechniek voor de reconstructie van gebouwen. Kecente ontwikkelingen in de laser scanning gaan in de richting van een hogere puntdichtheid, de registratie van meerdere echo's en de registratie van de intensiteit van het gereflecteerde signaal. Deze ontwikkelingen maken naast terreinmodelvervaardiging - de traditionele toepassing van laser scanning - vele nieuwe toepassingen mogelijk. Hoge-resolutie laseraltimetrie gegevens met dichtheden van meerdere punten per vierkante meter zijn een goede basis voor de extractie van GIS-objecten in het algemeen en voor de inwinning van stadsmodellen in het bijzonder. Ons onderzoek richt zich met name op de segmentatie van uit de laser scanner gegevens afgeleide hoogtebeelden, op de extractie en het modelleren van gebouwen, vegetatie en andere objecten. Het gemeenschappelijke kenmerk van het onderzoek in de hierboven genoemde drie deelgebieden is de 3D-reconstructie van objecten (met name gebouwen) met gebruikmaking van beschikbare informatie, zoals kaartmateriaal, CAD- modellen of vorm-constraints. In de hierna volgende paragrafen wordt het lopende onderzoek per deelgebied beschreven. Ondanks de grote verschillen tussen de drie deelgebieden maakt de gemeenschappelijke rode draad uitwisseling van kennis en ervaring tussen de deelgebieden mogelijk. Binnen het deelgebied close-range fotogrammetrie van het onderzoeksveld van de sectie ligt het zwaartepunt op twee onderwerpen. Ten eerste is dit de ontwikkeling van een fotogrammetrisch meetsysteem voor het modelleren van industriële installaties (paragraaf 2.1). Ten tweede wordt onderzoek gedaan naar de reconstructie van gebouwen uit terrestrische opnamen, oftewel architectuurfotogrammetrie (paragraaf 2.2). Daarnaast is er onderzoek verricht naar het meten van doorligwonden met behulp van een drie-camera video systeem. Dit maatschappelijk relevante onderzoek volgt niet de hiervoor genoemde rode draad, maar met dit onderzoek is wel ervaring opgedaan in een belangrijk deelgebied van de close-range fotogrammetrie. 2.1 Fotogrammetrie voor de procesindustrie In het kader van een door de Technologiestichting STW gefinancierd project wordt onderzoek gedaan naar de ontwikkeling van een prototype meetsysteem dat gebaseerd is op een zogenaamde geometrische modelleer toolbox. Deze toolbox bevat software waarmee de in CAD-systemen voorkomende operaties kunnen worden uitgevoerd. Een voorbeeld is het verwijderen van objectdelen die vanuit een gegeven standpunt niet zichtbaar zijn (de zogenaamde hidden line removal). Deze toolbox past een modelleertechniek toe die CSG (Constructive Solid Geometry) genoemd wordt. CSG is zeer geschikt voor deze toepassing

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 121