Lucht omdat een installatie met eenvoudige vormen zoals een cilinder of een kubus gemodelleerd kan worden. In de onderstaande figuur is schematisch weergegeven hoe een T-stuk met flenzen in CSG wordt opgebouwd uit verschillende cilinders. Figuur 1Voorbeeld van de constructie van een T-stuk met flenzen met CSG. Er is een semi-automatische meetwijze ontwikkeld waarbij de operateur een (deel)model uit database selecteert om te gaan meten. Dit model van bijvoorbeeld het T-stuk van figuur 1 wordt door hem of haar zo in het model geplaatst dat de terugprojectie in meerdere foto's bij benadering past. Vervolgens kan een automatische fitting procedure worden gestart die het model zodanig verplaatst dat de terugprojectie precies gaat passen. De oplossing wordt berekend met de kleinste kwadraten methoden. Deze berekent niet alleen de parameterwaarden, maar ook een schatting voor de precisie van de parameters. Ook kan voor iedere waarneming een w-toets berekend worden. De waarnemingen bestaan uit het digitale beeld (grijswaarden), handmatige metingen en geometrische voorwaarden. De geometrische voorwaarden kunnen gezien worden als een manier om a priori kennis over de installatie te verwerken, zo kan bijvoorbeeld geëist worden dat buizen op elkaar aansluiten of parallel aan elkaar verlopen. Onderzoek wordt onder andere verricht naar de gewichten van de verschillende soorten waarnemingen en naar de invloed van de belichting op het resultaat. De ontwikkelde methode is succesvol toegepast op beelden van het inwendige van een schip en op een gasdrooginstallatie van de NAM. Van het laatste project is hieronder een toto afgebeeld met daaroverheen het teruggeprojecteerde CAD- model. Daarnaast is een aanzicht van het computermodel te zien. Deze installaties werden op een efficiënte manier gemeten. Door de gekozen aanpak is het mogelijk om ook de contouren van (gekromde) objecten in de beelden te meten. Verder is het niet nodig om meetstickers op de installatie aan te brengen of om voorafgaand aan het modelleren een triangulatie uit te voeren. Figuur 2: Foto van een gasdrooginstallatie (links) met terugprojectie van het model (rechts). 111

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 122