Lustrumboek "The 5th Element" 2.2 Architectuurfotogrammetrie Het tweede onderzoeksveld in de close-range fotogrammetrie waar de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing zich op richt is de architectuurfotogrammetrie. Op dit gebied concentreert het onderzoek zich op de zogenaamde lijn- fotogrammetrie. Bij deze vorm van fotogrammetrie worden lijnmetingen in de beelden gebruikt in plaats van puntmetingen. Dit heeft met name voordelen in toepassingen waarbij, zoals in de architectuurfotogrammetrie, objecten opgebouwd zijn uit vormen met veel rechte lijnen. De lijnen zijn vaak beter herkenbaar in de beelden dan de hoekpunten van het object. Ook wanneer slechts een gedeelte van een lijn zichtbaar is in de foto kan deze gemeten worden, terwijl een objectpunt dat net niet zichtbaar is de reconstructie aanzienlijk kan bemoeilijken (Figuur 3). Figuur 3: Voorbeeld van een reconstructie (puntellipsoïden visualiseren de precisie) op basis van lijnmetingen. De vereffening van lijnmetingen maakt de formulering van een nieuw wiskundig model nodig. Dit model is inmiddels ontwikkeld en wel zodanig dat het de mogelijkheid biedt om op eenvoudige wijze geometrische object-voorwaarden op te nemen. Daarbij kan gedacht worden aan parallelliteit of loodrechtheid van objectvlakken. Net als in het fotogram metrisch systeem voor de procesindustrie (paragraaf 2.1) worden ook hier de voorwaarden in de vorm van waarnemingsvergelijkingen in het model opgenomen. Het gebruik van kennis in de vorm van geometrische voorwaarden maakt het soms zelfs mogelijk om een gebouw te reconstrueren met behulp van lijnmetingen in één foto). Natuurlijk zal dan alleen de gefotografeerde zijde gemodelleerd kunnen worden. Een verschil met de voorgaande toepassing is de gebruikte geometrische modelleertechniek. CSG is een veel gebruikte modelleertechniek in ae procesindustrie, maar in de architectuur ligt het gebruik van een zogenaamde boundary representation of B-rep meer voor de hand. Een polyhedrische B-rep beschrijft de buitenkant van een object door middel van punten, lijnen en vlakken. De meeste gebouwen zijn hier goed mee te modelleren. 112

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 123