4 Laseraltimetrie 114 Lustrumboek 'The 5th Element" 3.2 Reconstructie van gebouwen op basis van luchtfoto's Om de wisselwerking tussen het onderzoek op het gebied van de close-range fotogrammetrie en de laseraltimetrie te bevorderen, richt zich het onderzoek op het gebied van de semi-automatische kartering na afsluiting van het bovengenoemde project nu op de 3D-reconstructie van gebouwen. Ook voor deze reconstructie wordt gebruik gemaakt van a priori kennis zoals bestaand kaartmateriaal. Voor de reconstructie wordt gebruik gemaakt van stereoparen in combinatie met reeds beschikbare kaartbestanden in de vorm van de Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN), mogelijk in combinatie met laseraltimetrie gegevens. Het doel is om uiteindelijk uit te komen bij een 3D GBKN. Uit de luchtfoto's worden punten en lijnen geëxtraheerd. Aan de hand van de grenzen van de bebouwing uit de GBKN (alleen X- en Y-coördinaten) wordt bekeken welke punten en lijnen mogelijkerwijs met de hoeken of dakranden van een gebouw overeen kunnen komen. Door combinaties van punten en lijnen uit de linker en rechter foto te nemen kunnen hypotheses voor de hoogte van het gebouw worden afgeleid. Verschillende eenvoudige gebouwmodellen worden vervolgens met de foto's vergeleken (Figuur Toekomstig onderzoek zal zich richten op complexere gebouwvormen. Figuur 6: Eenvoudige huismodellen gereconstrueerd uit de GBKN en twee luchtfoto's. Laseraltimetrie of laserscanning is een relatief nieuwe remote sensing techniek die vooral gebruikt wordt voor de inwinning van digitale hoogtemodellen. Een laserscanner bevindt zich in een helikopter of vliegtuig waarvan de positie en stand continu gemeten wordt met behulp van een combinatie van GPS (Global Positioning System) en INS (Inertial Navigation System). In figuur 7 is het principe van laserscanning in beeld gebracht. Figuur 7 Het principe van laserscanning vanuit een vliegtuig.

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 125