5 Conclusies en toekomstperspectief Lustrumboek 'The 5th Element" als laatste reflectiepuls bleken van groot nut voor deze methode. De mogelijkheden van laseraltimetrie voor de extractie van 3D objecten zijn groot, maar de integratie met beschikbare (2D) bestanden en multispectrale of hyperspectrale beelden lijkt nodig om de verscheidenheid aan automatisch te extraheren objecttypes te vergroten. Figuur 9: Automatisch geëxtraheerde huizen met de model-gestuurde methode. In de laatste jaren is relatief veel aandacht uitgegaan naar de close-range fotogrammetrie en met name naar de ontwikkeling van een fotogram metrisch meetsysteem voorde procesindustrie. Geconcludeerd kan worden dat de integratie van fotogrammetrie en CAD datastructuren tot een flexibele en efficiënte meettechniek leidt, die voor vele toepassingen inzetbaar is. Hierdoor zal, eerder dan voorheen, gebruik gemaakt worden van fotogrammetrie met de voordelen van dien: fotogrammetrie is een contactloze meettechniek waarbij men slechts korte tijd in de - soms gevaarlijke - omgeving van het te meten object hoeft te zijn voor het maken van de opnamen. Momenteel worden de mogelijkheden onderzocht om tot utilisatie te komen van het ontwikkelde prototype meetsysteem. Onderzoek in de architectuurfotogrammetrie zal ook in de toekomst voortgezet worden. Architectuurfotogrammetrie is een meettechniek die zeer geschikt is voor de vastlegging van ons cultureel erfgoed. Dit wordt onderkend door UNESCO en ICOMOS (International Council On Monuments and Sites). ICOMOS heeft in samenwerking met de ISPRS (International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) het International Committee for Documentation and Architectural Photogrammetry (CIPA) opgezet. Hiermee wordt het maatschappelijke belang van de architectuurfotogrammetrie onderstreept. Het belangrijkste toepassingsveld van semi-automatische kartering en laseraltimetrie is de inwinning van precieze en betrouwbare geo-informatie. Deze informatie vormt een belangrijke basis voor veel toepassingen zoals stads- en landschapsplanning, netwerken voor mobiele telefonie, geluidshinderanalyses, autonavigatie of virtueel toerisme. Omdat volledige automatisering van de informatie-extractie vaak niet mogelijk is, is de verwachting dat semi-automatische technieken brede ingang zullen vinden. De toepasbaarheid van bestaande 2D GIS-gegevens verbetert met het toevoegen van de derde dimensie door semi- automatisch verwerking van stereobeelden of laseraltimetrie gegevens. 116

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 127