ilkiii. üil Lull De JPS ontvanger is pas sinds kort op de markt. Als gevolg daarvan is de firmware van de ontvanger nog niet volledig uitgekristalliseerd en worden hiervan regelmatig upgrades beschikbaar gesteld. Het effect van deze verschillende firmwareversies op kwaliteit (aantal cycle slips, precisie van de codewaarnemingen) en kwantiteit van de waarnemingen is weergegeven in figuur 7 voor de GLONASS satelliet in slot 6. Zoals duidelijk blijkt uit deze figuur wordt de JPS ontvanger nog afgeregeld. Sommige van de firmware versies scoren goed op het gebied van precisie van de codewaarnemingen, andere weer beter op het gebied van aantal waarnemingen en cycle slips. JL ill Lustrumboek "The 5th Element" Uit deze figuur blijkt dat de gemiddelden per satelliet grote overeenkomsten vertonen voor de drie stations. Tevens blijkt dat de waarnemingen van de satellieten in slots 8, 1 0, 14 en 1 6 zeer veel cycle slips bevatten. Zoals in het vorige hoofdstuk al aangegeven hebben de satellieten 8, 10 en 1 te lijden van signaalonderbrekingen en is het gevolg hiervan een grote hoeveelheid cycle slips. De satelliet in slot 1 4 heeft al geruime tijd problemen met het uitzenden van data op de L2 frequentie. Als er al L2 waarnemingen beschikbaar zijn, zijn deze van matige kwaliteit. 60 80 100 120 200 220 240 60 80 100 120 140 220 240 miiilj 60 80 100 120 140 160 180 200 220 240 day of year Figuur 7: Aantal ontbrekende waarnemingen (boven), precisie van de PI code waarnemingen (midden) en aantal L1 cycle slips voor de GLONASS satelliet in slot 6 voor de JPS ontvanger in DLFT. Dikke zwarte lijnen geven firmware upgrades aan. Behalve naar de kwaliteit van de waarnemingen, is ook gekeken naar de kwaliteit van de door de GLONASS satellieten uitgezonden navigatieboodschappen. Hierbij is gebruik gemaakt van de bekende posities van de referentiestations om een "clock only" oplossing te berekenen uit codewaarnemingen. Daarna zijn de kleinste kwadratenresiduen van elke waarneming getoetst. Doordat deze residuen bestaan uit het verschil van waargenomen en berekende afstand en de waarnemingen zijn gevalideerd, zijn eventuele verwerpingen te wijten aan fouten in de navigatieboodschappen. Het bleek dat drie soorten fouten in de navigatieboodschappen voorkomen. Het eerste type fout wordt veroorzaakt door blunders van het GLONASS controle segment: zo bleek bijvoorbeeld dat in november 1 998 voor de satelliet in slot 9 verkeerde klokpa ra meters naar de satelliet zijn gestuurd. Een nadere inspectie van alle GLONASS navigatieboodschappen wees uit dat de klokparameters van de satelliet in slot 9 die van de satelliet in slot 15 waren. Een tweede type fout, 124

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 135