Lucht Conclusies dat regelmatig voorkomt, is het op nul zetten van alle parameters van de door de satelliet uit te zenden navigatieboodschap. Het derde type fout bleek vooral te bestaan uit een onjuiste beschrijving door de klokparameters van het feitelijke klokgedrag. Het gevolg hiervan is weergegeven in figuur 8, die de verschillen laat zien tussen waargenomen en berekende afstanden tussen ontvanger en satelliet. Deze verschillen zouden ongeveer gelijk aan nul moeten zijn, maar, zoals blijkt uit de figuur, is dit niet altijd het geval. Omdat geen melding is gemaakt van satellietmanoeuvres en de biases snel veranderen met de tijd, moeten ze het gevolg zijn van fouten in het klokgedrag van de drie satellieten. 23/8 0:00 12:00 12:00 time [hours] 4/12 0:00 Figuur 8: Residuen voor GLONASS slots 9 (boven, 23 mei 1999), 8 (midden, 22-23 augustus 1999) en 11 (onder, 3-4 december 1999). De uitschieters zijn het gevolg van niet-gemodelleerd klokgedrag van de satellieten. Het feit dat deze fouten niet direct werden opgemerkt door het GLONASS controle segment kan slechts gedeeltelijk worden verklaard met het beperkte aantal grondstations. De GLONASS satellieten zijn niet continu zichtbaar voor het controle segment, maar alleen dan wanneer zij zich in het zicht van een van de door dit segment beheerde volgstations bevinden, die allemaal op Russisch grondgebied zijn gelegen. Volgens [2] bevindt het centrum dat het klokgedrag van de satellieten in de gaten houdt zich in Moskou. In figuur 9 is, voor een minimumelevatie van 15 graden, het gedeelte van de hemel weergegeven dat voor dit centrum zichtbaar is. Verder worden ook de projecties op het aardoppervlak van de satellietbanen met foute klokparameters getoond. Zoals uit deze figuur blijkt is de satelliet in slot 8 tot tweemaal toe te zien geweest voordat het station in Moskou het probleem bemerkte. IGEX-98 heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de bepaling van preciese banen van de GLONASS satellieten. De transformatie pa ra meters tussen WGS84 en PZ90 zijn nog steeds niet vastgesteld. Dit staat het geïntegreerd gebruik in de praktijk van GPS en GLONASS nog steeds in de weg. Een veel belangrijker belemmering echter is het verval van GLONASS in de afgelopen jaren: waren er in 1 996 nog 24 satellieten, momenteel zijn het er zeven. Het is te hopen dat de voor juli 2000 aangekondigde lancering van drie nieuwe satellieten doorgaat. 125

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 136