Lucht GIS en Geluid, een klinkende combinatie drs. J.E. Stoter1 en H. de Kluijver2 Inleiding Het gebruik van de functionaliteiten van een Geografisch Informatie Systeem (GIS) en het gebruik van digitale geo-gegevens spelen een steeds grotere rol bij onderzoeken naar de invloed op het milieu van grote infrastructurele projecten. GIS is bij het onderzoek naar milieueffecten de plek waar alle (geo)-informatie samenkomt: informatie over de omgeving, zoals de ligging van woon- en recreatiegebieden, maar ook informatie over het ontwerp en de bijbehorende emissies, zoals bijvoorbeeld de (toekomstige) ligging van een spoorlijn en de geluidsuitstraling. Met behulp van de functionaliteiten in GIS kunnen deze ruimtelijke gegevens worden samengevoegd en de milieueffecten zichtbaar worden gemaakt. Daarnaast kunnen de milieueffecten relatief eenvoudig worden gekwantificeerd met GIS-functionaliteiten. Van alle milieueffecten is vooral het aspect geluid gebaat bij een uitgebreide geografische database en de rekenmogelijkheden die GIS biedt. Het beïnvloedingsgebied van geluid is namelijk groot in vergelijking met de andere milieueffecten, zoals bijvoorbeeld externe veiligheid, trillingen of sociale aspecten. Geluid heeft bovendien invloed op veel zaken waarbij de geografische ligging van belang is: mens en dier, wonen, werken en recreëren. Om geluidseffecten te kwantificeren en te visualiseren zijn een uitgebreide ruimtelijke database, ruimtelijke functies en veel rekenkracht nodig. Om die reden wordt GIS ingezet bij de huidige studies naar geluidseffecten op het milieu. De geluidsbelasting wordt bepaald in speciaal ontwikkelde simulatiemodellen en GIS wordt ingezet om op basis van de berekende belastingen de geluidseffecten te kwantificeren en te visualiseren. Op dit moment ontbreken er in Nederland richtlijnen voor een eenduidige methodiek om de geluidseffecten te bepalen met behulp van GIS. Dit kan leiden tot grote nauwkeurigheids- en dus beoordelingsverschillen tussen verschillende geluidsstudies. Standaardisatie van het noise mapping proces - het in kaart brengen van geluid - is dientengevolge noodzakelijk. Op basis van de studieresultaten worden belangrijke (beleids)beslissingen genomen. De vraag daarbij is "Wat is de waarde van de resultaten van een geluidseffectstudie?". De resultaten van geluidsstudies, die onder andere uitgevoerd worden voor Milieu Effect Rapportaaes (MER), lijken altijd erg precies. De geluidsbelasting wordt in cijfers acnter de komma berekend, het aantal gehinderden tot op de persoon nauwkeurig bepaald en de contouren zijn haarscherpe lijnen op de kaart. Op de onzekerheidsmarges wordt echter niet of nauwelijks ingegaan. Door een weloverwogen gebruik van GIS in geluidseffectstudies valt veel winst te behalen met betrekking tot efficiëntie, databeheersing, kwaliteit, (inzicht in de) nauwkeurigheid en presentatie van geluidsstudies. Dit zal de standaardisatie en eenduidigheid en daarmee de betrouwbaarheid en geloofwaardigheid van geluidseffectstudies ten goede komen. 1 Jantien Stoter is verbonden aan de sectie GIS-Technologie, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 2 Henk de Kluijver is werkzaam als advieur verkeerslawaaibij AEA Technology Rail bv te Utrecht 129

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 140