Lucht Op weg naar standaardisatie... 131 Een ander voorbeeld betreft de bepaling van geluidscontouren. De geluidscontouren worden in GIS bepaald door interpolatie van de geluidsbelastingen die berekend worden op een raster van rekenpunten (zie figuur 4). Er zijn geen richtlijnen voor de dichtheid van het raster of de interpolatiemethode. Door deze "vrijheid" is de ligging van de contour van subjectieve factoren afhankelijk, terwijl grote beleidsbeslissingen en "kleine" drama's afhangen van de ligging van de contour. Neem bijvoorbeeld de subsidieregeling voorgevelisolatie rond Schiphol. Bewoners binnen een bepaalde contour ontvangen tienduizenden guldens terwijl de buren niets krijgen. Dit omdat de contour door de tussenliggende tuin (b)lijkt te lopen. Uit de voorbeelden blijkt duidelijk dat eenduidigheid van de gebruikte bepalingsmethoden en inzicht in de nauwkeurigheid van de resultaten belangrijk is. Niet alleen om de juiste beleidskeuzes te kunnen maken maar ook om voor omwonenden een onomstreden instrument te hebben waarmee het geluidsbeleid kan worden uitgevoerd, uitgelegd en ondersteund. Voor het vinden van een zinvolle, betrouwbare en ondubbelzinnige bepalingsmethode moeten we het gehele proces van "noise mapping" beschouwen (zie figuur 2). Onder "noise mapping" wordt het hele proces verstaan van het verzamelen van ruwe data, het berekenen van geluidsbelasting in geluidscomputermodellen en het opslaan en het raadplegen van deze data, tot aan de bepaling en presentatie van informatie die gerelateerd is aan de invloed van geluid op de omgeving en het aantal gehinderde personen. Deze informatie wordt verkregen en gerepresenteerd met behulp van GIS-functionaliteiten. Conversie Data verzameling Berekening geluidsbelasting Contourbepaling door interpolatie Presentatie en visualisatie van de geluidseffecten Confrontatie van de omgeving met de geluidscontouren Geluidsgevoelige bestem mingen en gebieden (bijv. woningen, scholen e.d.,stilte- gebieden) en omwonenden in de omgeving Geluidsemissie van de bron en data ten aanzien van de uitbreiding van geluid (schermen, hoogteverschil len e.d) Data opslag Figuur 2: Schemotisotie van het noise mapping proces

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 142