Dataverzameling, -opslag en -conversie Lustrumboek "The 5th Element" Het is evident dat de nauwkeurigheid van het uiteindelijke resultaat afhankelijk is van de nauwkeurigheid van de gebruikte invoerdata en de methodieken die bij ^Ike stap gehanteerd worden. Uiteindelijk moet de totale onzekerheidsmarge en daarmee het schaalniveau van het gehele proces overeenkomen met het beoogde doel en detailniveau van de studie. Om meer waarde te kunnen hechten aan de uitkomsten van geluidseffectstudies is inzicht in de grootte van de onzekerheidsmarge onontbeerlijk en is het nodig deze ook als zodanig te presenteren. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht worden om naast het aantal gehinderden ook de onzekerheid van dit resultaat te bepalen en te tonen. Een ander aspect dat aandacht behoeft is dat het detailniveau en de exactheid van de processtappen onderling in balans moeten zijn. Het heeft bijvoorbeeld weinig zin om veel energie in de nauwkeurigheid van een stap te steken terwijl een andere stap in het proces op een minder fijn detailniveau wordt uitgevoerd. Om dezelfde reden moeten ook de gebruikte methoden om geluidsbelastingen te berekenen en geluidseffecten te bepalen aangepast worden aan het detailniveau van de gebruikte gegevens en vice versa. In het vervolg van dit artikel zal worden uitgelegd hoe de efficiëntie van het proces aanzienlijk kan worden verhoogd door de stappen van het gehele proces in samenhang met elkaar te beschouwen. Dit kan veel werk, tijd en geld besparen, terwijl het beoogde doel gerichter wordt bereikt. De onderdelen van het noise mapping proces zullen worden toegelicht waarbij wordt ingegaan op de invloed van deze stappen op de beoogde kwaliteit en de tijdsduur van een geluidseffectstudie. Dit kan als aanzet dienen tot een gedachtevorming rond de standaardisatie van de bepalingsmethoden van geluidseffecten voor verschillende doeleinden. Voor een geluidseffectstudie is het noodzakelijk om een centrale database met de relevante gegevens op te bouwen voor verwerking in een GIS. Deze gegevens kunnen worden onderscheiden naar 1de geluidsemissie van de bron en aspecten die invloed hebben op de uitbreiding van het geluid en 2) de ligging van geluidsgevoelige bestemmingen en gebieden alsmede het aantal omwonenden. Beide takken komen samen op het moment dat de geluidscontouren worden "geconfronteerd" met de omgeving, waarbij de geluidseffecten worden bepaald. Inmiddels is in Nederland een uitgebreide verzameling van digitale geografische basisbestanden beschikbaar die voor geluidsstudies kan worden gebruikt: topografische basisbestanden (GBKN, Topl Ovector), intensiteiten van het spoor- en wegverkeer en het Actueel Hoogtebestand Nederland. Voor de geluidsstudie zijn het schaal- en detailniveau van de gegevens van belang. Schaal- en detailniveau van de gegevens moeten tenminste voldoende zijn om de beoogde nauwkeurigheid van de studie te bereiken. Een te hoge informatiedichtheid moet echter worden vermeden, opdat de rekentijd en opslagcapaciteit beperkt blijven. Opslagcapaciteit wordt steeds minder een doorslaggevende factor; een te hoog detailniveau maakt de data wel moeilijk werkbaar. Bij een grote variatie van ruimtelijke gegevens is een hoge dichtheid van datapunten (waarnemingen) nodig om deze variatie afdoende te kunnen vastleggen. Voor geluidsstudies betekent dit dat een hoge informatiedichtheid nodig is op de locaties waar de geluidsbelastingen snel afnemen (dicht bij de bron) en niet noodzakelijk, of zelfs niet gewenst is daar waar de geluidsbelastingen niet of nauwelijks variëren (ver van de bron of parallel aan een lijnbron). Het detailniveau van de invoergegevens zou aangepast moeten worden aan deze richtlijn en tevens afhankelijk moeten worden van het beoogde doel van de studie. Dit is de essentie van de conversieslag die uitgevoerd dient te worden om de (beschikbare) data gereed te maken voor de geluidsstudies. De beschikbare digitale gegevens geven (nog) niet in alle gevallen voldoende 132

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 143