Lucht Berekening geluidsbelasting informatie. Dit is een gevolg van verschillen in gegevensdefinitie, in schaal en/of in dataformaat. Veldwerk kan noodzakelijk blijken. Dit geldt bijvoorbeeld voor de hoogtegegevens. De hoogtegegevens zijn relevant, omdat gebouwen en andere obstakels de geluidsbron afschermen. Op dit moment worden deze gegevens in de omgeving van de geluidsbron veelal nog in het veld opgenomen. Aan de hand van kaartmateriaal en deze inventarisatie maakt een akoestisch adviseur de data gereed om als input te kunnen dienen voor een geluidsmodel. Deze conversieslag (en bijbehorende generalisatie van de data) wordt handmatig uitgevoerd. Door het landelijk beschikbaar komen van het Actueel Hoogtebestand van Nederland zou deze "handmatige" en tijdrovende bezigheid geautomatiseerd kunnen worden (zie figuur 3). Dit verhoogt de efficiëntie en de standaardisatie. Dit laatste omdat het bewerken van data voor het geluidsmodel niet langer afhankelijk is van persoonlijke inzichten van de geluidsdeskundige. Figuur 3: genereren van een akoestisch model uit topografische ondergronden en 3-D informatie. In het algemeen wordt de geluidsbelasting berekend en niet gemeten. Hierbij worden computermodellen gebruikt die gebaseerd zijn op uitgebreide metingen die in de jaren '70 en '80 zijn verricht. De rekenmethoden zijn vastgelegd in de wetgeving. Deze methoden zijn gedetailleerd en relatief exact. Overigens hoeven de aannames na dertig jaar niet meer de beleving van nu weer te geven - te denken valt aan de geluidscontouren rond Schiphol. Het rekenen heeft in relatie tot meten een aantal voordelen. Ten eerste kan een toekomstige situatie niet worden gemeten. Ten tweede is het voor de meeste studies, gezien het benodigde aantal meetpunten, praktisch onmogelijk om aan de hand van metingen een volledig en representatief beeld te krijgen van de geluidssituatie. Tot slot is de rechtszekerheid van de betrokkenen groter, aangezien deze niet afhankelijk is van moeilijk reproduceerbare meetfouten. Voor studies naar een definitieve tracéligging is het volgen van de voorgeschreven berekeningsmethoden noodzaak. Ze geven eenduidigheid en rechtszekerheid. We zien echter vaak dat voor MER- en beleidsstudies dezelfde regels voor berekening van de geluidsbelasting worden voorgeschreven, terwijl die nauwkeurigheid voor deze studies niet nodig is. Bovendien worden de verkregen gedetailleerde geluidsbelastingen in een latere fase van de studie veelal weer gecombineerd met minder nauwkeurige gegevens, zoals bijvoorbeeld met zescijferige postcodegebieden. Dit heeft tot gevolg dat computers soms dagen staan te rekenen, terwijl een voor die studie voldoende nauwkeurig resultaat met een eenvoudiger model al binnen enkele minuten zou kunnen worden bereikt. Door vereenvoudigde geluidsberekeningsmethoden te implementeren in GIS kan een inschatting worden gemaakt van geluidsbelastingen en geluidseffecten zonder 133

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 144