Contourbepaling Lustrumboek "The 5th Element" de complexe computermodellen te gebruiken. Het is belangrijk om deze mogelijkheden te gaan onderzoeken. Zoals eerder vermeld worden de geluidscontouren bepaald door interpolatie van de geluidsbelastingen die berekend worden op een raster van rekenpunten in geluidsmodellen (zie figuur 4). Een nauwkeurig en volledig beeld van de geluidsniveaus in de omgeving van de bron kan door interpolatie alleen worden berekend, indien de dichtheid van de rekenpunten voldoende hoog wordt gekozen. Zoals eerder vermeld moet de dichtheid nabij de bron hoog zijn en is ver van de bron of parallel aan een lijnbron een lagere dichtheid voldoende en gewenst in verband met de oplopende rekentijd (zie figuur 4). Uiteraard is de benodigde dichtheid van de rekenpunten ook afhankelijk van het gewenste schaal- en detailniveau van de studie. Dit blijft afhankelijk van het type onderzoek. De in Nederland gangbare akoestische software heeft voor de bepaling van geluidscontouren door middel van interpolatie een regelmatig raster van rekenpunten nodig. Bij de keuze van de dichtheid van deze rasters wordt een compromis gesloten tussen rekentijd en nauwkeurigheid. Het zou beter zijn indien de dichtheid van de rekenpunten zou kunnen variëren en, zoals eerder betoogd, aangepast zou kunnen worden aan de variatie in geluidsbelasting. De rekentijd wordt hierdoor aanzienlijk beperkt, terwijl een hogere nauwkeurigheid wordt bereikt. Figuur 4: dichtheid von rekenpunten afhankelijk van de te verwachten variatie in geluidsbelasting. Bij interpolatie is GIS niet afhankelijk van een regelmatig raster van rekenpunten. Uit een pilotstudie, waarbij de geluidscontouren met behulp van GIS zijn bepaald, bleek dat 90% van rekenpunten en daarmee van de rekentijd eenvoudig kon worden bespaard. Figuur 4 toont een deel van het geluidsmodel met een variabele dichtheid van rekenpunten. Het continue geluidsbeeld van figuur 5 is berekend op basis van dit model. In totaal is gebruik gemaakt van circa 1.000 rekenpunten voor een gebied van 3x2 kilometer. Het betreft 600 rekenpunten in een regelmatig raster van 1 00 x 1 00 meter, aangevuld met ongeveer 400 extra rekenpunten op geselecteerde locaties. Een geschikte ligging van rekenpunten kan automatisch worden bepaald in GIS. In de gangbare akoestische software kan een vergelijkbaar resultaat voor de geluidscontouren pas worden verkregen met een raster van 25 x 25 meter van in totaal 9.600 rekenpunten. Dit zou leiden tot circa tien keer zoveel rekentijd! Door de besparing in rekentijd kan meer effort worden gestoken in het verhogen van de kwaliteit van de geluidscontouren. Verdergaande optimalisatie is mogelijk met geavanceerdere interpolatiemethoden die in hun systematiek rekening houden met de ruimtelijke spreiding van geluid (gebaseerd op geostatistiek). Het ontwikkelen van richtlijnen voor de dichtheid van het raster van rekenpunten 134

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 145