Lucht Cumulatie van geluid 135 en de interpolatiemethode zou de standaardisatie van geluidseffectstudies ten goede komen. Figuur 5: continu beeld van de geluidsbelastingen na interpolatie op basis van de rekenpunten Een andere toegevoegde waarde van het gebruik van GIS in geluidsstudies is de analysemogelijkheid om geluid afkomstig van verschillende geluidsbronnen bij elkaar "op te tellen". Dit wordt cumulatie van geluid genoemd. Bij MER-studies is dit bijzonder relevant: de te verwachten toekomstige geluidseffecten ten gevolge van nieuwe infrastructuur dienen te worden vergeleken met de algehele akoestische situatie zonder de aanleg van de nieuwe infrastructuur. Bovendien zal bundeling (strak naast elkaar leggen) van bijvoorbeeld een nieuwe spoorlijn met een reeds aanwezige snelweg tot een geringere toename van het geluidsbelast oppervlak leiden dan een aanleg in een "maagdelijk" gebied waar nog geen sprake is van een hoog achtergrondniveau. In dichtbevolkte gebieden komt het zelden voor dat mensen slechts door het geluid van één geluidsbron gehinderd worden. Doorgaans hebben ze te maken met meerdere geluidsbronnen. Dit ervaren mensen als hinderlijker dan wanneer zij slechts van één geluidsbron last hebben. De ervaren hinder is niet alleen afhankelijk van het fysisch te meten geluidsniveau maar ook van (psychologische) factoren aie afhangen van het type geluid. Zo wordt bijvoorbeeld geluid afkomstig van vliegtuigen als hinderlijker ervaren dan treingeluid. Er zijn studies gedaan naar hoe mensen reageren op verschillende soorten geluid. Dit heeft geleid tot zogenaamde respons functies (zie figuur 6). aircraft highway railway Daily Averaged noise level [dB(A>] Figuur 6: het percentage ondervraagden dat ernstige hinder ondervindt bij de betreffende geluidsbelasting (dB(A)) uitgesplitst naar type geluidsbron

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 146