m-% Bepaling en presentatie van de geluidseffecten Tot slot Lustrumboek 'The 5th Element" In GIS is het mogelijk om op basis van deze response functies de geproduceerde geluidsniveaus van twee afzonderlijke geluidsbronnen te cumuleren. Door de geluidsniveaus van alle relevante bronnen te cumuleren wordt de algehele akoestische situatie in beeld gebracht. Deze wordt uitgedrukt in de zogenaamde MKM (Milieu Kwaliteit Maat). id railway V cumulated noise levels 149 - 53 ~~™]53 - 58 58-62 62-67 flB 76 - 80 B80-85 85-90 90-94 ■I No Data Figuur 7: resultaat van de cumulatie van geluid afkomstig van de snelweg en de trein Door in GIS de omgevingsdata te confronteren met de geluidscontouren worden de geluidseffecten bepaald. Dit kan bijvoorbeeld door een visualisatie van geluidscontouren op een kaart of door het kwantificeren van geluidseffecten, zoals de bepaling van het aantal gehinderden. Inmiddels zal duidelijk zijn dat de betrouwbaarheid van de resultaten afhankelijk is van de nauwkeurigheid van de gebruikte methoden en invoerdata. De presentatie van de resultaten is dan ook onvolledig zonder inzicht te geven in de nauwkeurigheid; aan de resultaten moeten onzekerheidsmarges worden gekoppeld. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht worden om naast het aantal gehinderden ook de onzekerheid van dit resultaat te bepalen. Het zou de voorkeur verdienen om de visualisatie van haarscherpe contourlijnen te vervangen door gelijkmatige overgangen, zoals in figuur 5, of aan te geven wat de breedte is van de onzekerheidsband van de contour. Momenteel suggereert de presentatiewijze in geluidsstudies dat de resultaten exact zijn. Dit is echter niet het geval. Dit kan betekenen dat op basis van studieresultaten niet kan worden vastgesteld of een bepaalde ligging van een spoorlijn significant beter is dan een andere ligging. Kortom, inzicht in de nauwkeurigheid en kwaliteit moet een essentieel onderdeel gaan vormen van de presentatie en van de conclusies van geluidseffectstudies, zoals nagestreefd dient te worden in gedegen onderzoek. Zoals uit het voorafgaande blij ktkan het gebruik van GIS en het gebruik van digitale geo-gegevens een relevante bijdrage vormen in de studie naar de geluidseffecten op de omgeving. Om het verhoogde nutte kunnen waarborgen is het van belang een aantal cruciale punten in ogenschouw te nemen. Op dit moment ontbreken er in Nederland richtlijnen voor een eenduidige methodiek om de geluidseffecten te bepalen. Dit kan leiden tot grote 136

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 147