Lucht Galileo: Een Europees Satelliet Navigatie Systeem Inleiding ir. RJ. Joosten1 The central recommendation is that Europe should develop a new satellite navigation constellation, combined with appropriate terrestrial infrastructure: GALILEO - European Commission - Galileo Galileï (1564 - 1642). Galileo's relatie tot de navigatie bestaat uit het feit dat hij een methode ter bepaling van de lengtegraad ontwikkeld heeftgebaseerd op het gebruik van 4 door hem ontdekte manen van Jupiter. Sinds lange tijd zijn op satellieten gebaseerde navigatiesystemen een bekend verschijnsel, niet alleen binnen de geodesie. Ook in het dagelijks leven wordt men hiermee steeds vaker geconfronteerd. Zowel op het water, op het land als in de lucht wordt hier steeds vaker gebruik van gemaakt, in de professionele sfeer, maar ook in de vrije tijd. Tot op heden betreft het vrijwel altijd het Amerikaanse GPS, en in (veel) mindere mate het Russische GLONASS. Dit zijn beide van oorsprong militaire systemen2, waar men als civiele gebruiker als het ware op mag meeliften. Deze feiten hebben ertoe geleid dat de Europese Commissie vindt dat Europa een eigen systeem zal moeten ontwikkelen, Galileo. In deze bijdrage wordt ingegaan op een aantal aspecten van dit project. 1 Peter Joosten is verbonden aan de sectie Mathematische Geodesie en Puntsbepaling, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 2 GLONASS is inmiddels overgedragen door het Russische Ministerie van Defensie aan het Russische Ruimtevaart Agentschap, en is daarmee in principe een civiel systeem geworden. 147

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 158