Ontwikkeling der satellietnavigatie Conceptuele weergave van een wereldwijd satellietnavigatie systeem Lustrumboek "The 5th Element" Een bijdrage betreffende de opzet van een Europees satelliet navigatie systeem is niet compleet zonder een korte beschrijving van de geschiedenis en ontwikkeling van de huidige satelliet navigatie systemen. Zowel het Amerikaanse GPS als het Russische GLONASS zijn oorspronkelijk opgezet als een militair systeem. De bedoeling was oorspronkelijk dat militairen met een voor hun doeleinden toereikende nauwkeurigheid nun positie konden bepalen, waar ook ter wereld. Civiel medegebruik was mogelijk, maar met een lagere nauwkeurigheid. Deze nauwkeurigheid was dermate beperkt, dat er vooralsnog niet veel gebruik van gemaakt werd. Echter in het begin van de jaren '80 kwamen drie radioastronomen van het Massachusetts Institute of Technology (MIT), te weten Counselman, Shapiro en Gurevitch, op het idee om gebruik te maken van de fase van het binnenkomende signaal. Dit principe werd in de Very Long Baseline Interferometry (VLBI) al jaren succesvol toegepast. Aangezien de fase van het signaal met een hoge nauwkeurigheid gemeten kon worden, opende dit idee de weg naar het gebruik van GPS voor toepassingen met een hoge precisie (centimeter of zelfs millimeterniveau). Door dit idee werd overigens eveneens een inmiddels bekend probleem geïntroduceerd, de geheeltallige meerduidigheden. Men dient niet alleen de fase van het binnenkomende signaal te meten, maar men dient ook het aantal gehele golflengten tussen ontvanger en satelliet te kennen. Een andere factor was het ontwikkelen van technieken waarbij relatieve posities bepaald worden. Dit berust op het feit dat een aantal foutenbronnen, zoals onzekerheden in de satellietbanen, kloksynchronisatieproblemen en atmosferische problemen, ongeveer dezelfde invloed hebben op ontvangers op dicht bij elkaar gelegen locaties. Dit heeft tot gevolg dat men het verschil in posities tussen twee ontvangers veel nauwkeuriger kan bepalen dan de positie van een enkele ontvanger. Om de beperkingen van GPS het hoofd te bieden, zijn er inmiddels tal van zogenaamde augmentatie-systemen ontwikkeld. Denk hierbij bijvoorbeeld aan DGPS-ketens, referentie-systemen (AGRS-NL, maar ook aan complementaire satellietsystemen zoals EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). Over het algemeen dragen dergelijke systemen bij aan het verbeteren 148

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 159