The 1st Element: Aarde Lustrum boek 'The 5th Element' Het eerste element is logischerwijs aarde. Zonder aarde geen percelen, zonder land geen meten, zonder geo geen informatie. Het is niet verwonderlijk dat ook de afgelopen vijf jaar geodeten qua onderzoek niet buiten dit element konden. Dit deel opent met een artikel over wat ons allen hier op aarde houdt: zwaartekracht. Naast deze functie bepaalt zwaartekracht ook de vorm van onze aarde: de geoide. De komende jaren zullen diverse satellietmissies onze kennis over het aardse zwaartekrachtsveld enorm vergroten. In het artikel "Understanding the Earth s static and temporal gravity field blikken de heren Klees, Koop en Schrama vooruit. In het tweede artikel komt een probleem aan de orde dat zich bij voorkeur in de modder ophoudt: het varken. De intensieve veehouderij zorgt in Nederland voor veel problemen, met name in de concentratiegebieden. Landinrichting moet zorgen voor duurzame oplossingen binnen deze sector. In het artikel "Landinrichting en varkens; herijkte landinrichtingswerkwijze geschikt instrument voor actuele beleidsdoelen" behandelen de heren Van der Sluis en Zevenbergen eerst de wijzigingen in de rol van het Kadaster binnen de landinrichting, om vervolgens nader in te gaan op de problematiek van de intensieve veehouderij. Het derde artikel blikt terug op een belangrijk element uit de afgelopen vijf jaar geodesie: het Actueel Hoogtebestand Nederland. In dit door middel van laseraltimetrie vervaardigde bestand is voor elke 16 vierkante meter aarde de hoogte te vinden. Mark Bruinsma kijkt namens de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat terug. Aarde speelt ook een belangrijke rol in het artikel "Nieuwe kansen voor de gebouwenregistratie". Zoals de auteurs Van der Ruit en Kap terecht opmerken, heeft de vastgoedinformatie betrekking op de aard- en nagelvastheid van zaken! In hun artikel wordt gekeken naar de snelle ontwikkelingen op het gebied van de gebouwenregistratie en de rol die GIS en de WOZ hierbinnen spelen. Het handelen van de mens heeft invloed op de toestand van het element aarde. In Groningen blijft de vraag of als gevolg van gaswinning de bodem daalt. Raoul Quadvlieg behandelt namens de Nederlandse Aardolie Maatschappij het monitoren van bodemdaling als gevolg van deze gaswinning. 2

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 15