Samenwerking Voorlopige tijdsplanning Lustrumboek "The 5th Element" estimated 40 billion Euro within a few years and would offer the potential to generate quality jobs. Europe must also have control of the systems on which safe movement by air, land and water transport will increasingly depend. But that cannot happen without combined and consistent political action. Failure to act now would mean missing a huge and probably unrepeatable opportunity. The investment needed, less than 3 billion Euro, is not unbearable since it would be spread between 15 Member States over 1 0 years. The returns will be immense. The Galileo project has to ensure that the major political and economic European interests are guarded. Strategically, the long-term aspect of GNSS development must also be considered. Neither GPS norGLONASS expressly incorporates formal GNSS service guarantees, and the international partners appear unwilling or unable to offer a full European participation in future system design, development and operation. Moreover, in the absence of a fair European share in all industrial segments of the GNSS market, the proposal of the EC and ESA to develop their own system becomes easily understandable." Om een aantal economische, praktische, technische en politieke redenen ligt het voor het de hand om bij de ontwikkeling van een wereldwijd navigatiesysteem samenwerking te zoeken. Voor de hand liggende kandidaten zijn dan uiteraard de Verenigde Staten en de Russische Federatie. Maar ook samenwerking met bijvoorbeeld Japan zou tot de mogelijkheden moeten behoren. De Verenigde Staten zijn niet bereid de controle over GPS te delen, voornamelijk om militaire redenen. Men is echter wel bereid tot samenwerking op diverse technische gebieden. Men erkent echter wel het feit dat twee complementaire systemen een aantal voordelen bieden. Met name op het gebied van robuustheid. Dit zou het mogelijke maken de systemen in te zetten in meer kritieke en/of moeilijke situaties, zoals bijvoorbeeld in stedelijk gebied of als "sole means of navigation". Voor wat betreft de Russische Federatie ligt de situatie anders. Zij zijn wel bereid om op basis van gelijkwaardigheid een nieuw internationaal civiel systeem te ontwikkelen, gebaseerd op het huidige GLONASS. Het voordeel van een dergelijke samenwerking zou het feit zijn dat dankzij de Russische ruimtevaartervaring een nieuw systeem sneller ontwikkeld zou kunnen worden. Ook zou deze samenwerking de mogelijkheid bieden gebruik te maken van GLONASS frequenties, iets wat vanwege de drukte in het spectrum een belangrijk voordeel zou zijn. Voor wat betreft het huidige GLONASS geldt dat de toekomst hiervan op dit moment uiterst onzeker is. Er zijn op het moment van schrijven van deze bijdrage slechts 10 satellieten operationeel en het ziet er gezien de economische situatie in Rusland niet naar uit dat hier spoedig een serieuze verbetering in op zal treden. Voor meer informatie over GLONASS wordt de lezer verwezen naar de betreffende bijdrage in deze uitgave [2]. Het uiteindelijke resultaat van de onderhandelingen is dat het gewenst is dat Europa zelf een compleet en wereldwijd bruikbaar systeem ontwikkelt, onafhankelijk van, maar bruikbaar in combinatie met het Amerikaanse GPS. Samenwerking, met name met de Russische Federatie, zou op prijs gesteld worden. De zogenaamde definitiefase is begonnen in juni 1 999 en moet eind 2000 afgerond worden. Hierop volgend wordt begin 2001 een beslissing omtrent het al dan niet gaan ontwikkelen en implementeren van Galileo verwacht. Indien 150

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 161