Lucht Systeem ontwerp deze beslissing positief uitvalt, is te verwachten dat het systeem uiteindelijk in 2008 volledig operationeel zal zijn. Een eerste testsatelliet zal omstreeks 2003 gelanceerd worden. Deze zal gebruikt worden om het ontwerp te testen, alsmede om ervaring met het systeem op te doen. Vervolgens zal vanaf 2005 de constellatie langzaam uitgebreid worden met als doelstelling een volledige constellatie in 2008. Hoewel er nog geen definitieve besluiten zijn genomen, is er al wel veel werk verricht aan het ontwerp van het systeem. Er kan onderscheid gemaakt worden tussen een viertal segmenten, het ruimtesegment, het missiesegment, het gebruikerssegment en net communicatiesegment. Merk hierbij op dat dit laatste segment, het communicatiesegment, nieuw is ten opzichte van het huidige GPS en/of GLONASS. Ruimtesegment Voorlopig lijkt het erop dat de Galileo-constellatie zal bestaan uit een aantal (24?) satellieten in middelhoge banen. Dit komt overeen met het huidige GPS. Ook voor GLONASS was een vergelijkbare constellatie voorzien. Er wordt echter ook gesproken over het aanvullen van deze constellatie met een aantal (8/9?) satellieten in een geostationaire baan. In de voorlopige studies wordt voor de middelhoge banen uitgegaan van inclinaties welke vergelijkbaar zijn met GPS en GLONASS. Dit heeft echter tot gevolg dat er voor noordelijk gelegen gebieden in Europa dezelfde problemen met de zichtbaarheid van de satellieten optreden als nu met de bestaande systemen. Er wordt met name door de Scandinavische landen dus nog wel druk gelobbyed om hier verandering in te brengen. Naast de satelliet constellatie wordt ook het Ground Control System gerekend tot het ruimtesegment. Dit GCS bestaat uit een aantal telemetrie en controle stations, welke nodig zijn om informatie van de satellieten te ontvangen, als ook om informatie naar de satellieten te verzenden. Ook het Satellite Control Centre, dat verantwoordelijk is voor het observeren en controleren van de satellieten behoort hiertoe. Missiesegment Het zogenaamde missiesegment bestaat uit diverse onderdelen, welke tezamen verantwoordelijk zijn voor de controle van het systeem. Het bestaat onder meer uit zogenaamde "Mission Control Centres". Deze stations dragen zorg voor alle voor het functioneren van het systeem noodzakelijke referentie-pa ra meters. Ze dienen ook de overige onderdelen van het systeem te controleren en ze dragen zorg voor de opslag van gegevens. Verder zijn een aantal zogenaamde "Integrity Control Centres" voorzien, welke zorg dragen voor het controleren van het signal-in-space, aan de hand van gegevens van zogenaamde "Orbitography and Synchronization Stations" en "Ranging and Integrity Monitoring Stations". Gebruikerssegment Evenals bij GPS bestaat het gebruikerssegment uit de ontvangers. Dit kunnen ontvangers zijn welke geschikt zijn om diverse signalen te ontvangen en te verwerken. Uiteraard gaat het hierbij om de Galileo-signalen, maar ook GPS en GLONASS signalen zouden gebruikt kunnen worden. Ook zouden de ontvangers mogelijkheden kunnen bieden tot het ontvangen van EGNOS-signalen (European Geostationary Navigation- Overlay Service) en eventuele LAAS-signalen (Local Area Augmentation System). 151

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 162